Artalk.cz

denní tisk 22.12.2015

Jan Šída přiřknul výstavě Wolfganga Tillmanse v budějovickém Domě umění 70 %. „Panensky bílé zdi kurátor Michal Škoda dal cele v plen postmoderním vizím německého fotografa. Každý snímek a každý obraz se stává neopakovatelným vrypem do rozlehlé hmoty zdi stejně tak, jako kromaňonský lovec vyrýval obrysy zvířat do stěn podzemních jeskyní.“

Petr Fischer na stránkách Hospodářských novin tvrdě zkritizoval výstavu Tiziano – Vanitas: Básník obrazu a odstínu krásy, kterou pro Císařskou konírnu Pražského hradu připravila společnost Art for Public. „Zajímavou a přínosnou přehlídku klasika vrcholně renesančního malířství by jistě šlo vytvořit i na malé ploše, to si ovšem žádá nápad, kreativitu a intenzivní komunikační práci – vše, co Tizianovi na Pražském hradě chybí.“ Online verze článku zde.

Na pražském Alšově nábřeží byly instalovány pomníky věnované Janu Palachovi, které městu daroval roku 1991 slavný americký architekt John Hejduk. Díla nazvaná Dům syna a Dům matky nechala podle umělcova návrhu vyrobil Galerie hlavního města Prahy. Více v dnešní MfDnes.

Peter Kováč v Právu láká do Vídně. V Galerii Belvedere jsou vystavena díla Klimta, Kokoschky a Schieleho inspirované ženami. „Divák si z výstavy odnese i dojem, že revoluce v názoru na ženu nezačala až s hnutím květinové lásky v éře Beatles a Rolling Stones, ale mnohem dříve.“

Události v kultuře zmiňují udělení ocenění Umělec má cenu ostravskému performerovi Jiřímu Surůvkovi a nabízí portrét tohoto umělce. Cena se od roku 2007 uděluje mladou generací umělcům nad 35 let.