Artalk.cz

denní tisk 14. 12. 2015

Jan H. Vitvar hodnotí v Respektu výstavu Budování státu, kterou hostí Veletržní palác NG. „Rozsáhlá expozice mapující oficiální uměleckou reprezentaci Československa v umění, architektuře a designu je pojatá vskutku volnomyšlenkářsky,“ píše Vitvar a dodává: „Je to poprvé, kdy nejvyšší výstavní instituce v zemi otevřeně říká: pokud umění slouží k propagaci státu, zaslouží si jako svědek doby úplně stejnou pozornost – bez ohledu na to, zda vznikalo k podporování bohulibých, či zločinných myšlenek.“

Ivan Motýl hodnotí na stránkách Týdnu expozice MG v prostorách Pražákova paláce. Nejvíce prostoru je věnováno zcela nové přehlídce umění po roce 1945 nazvané ART IS HERE, jejíž základ tvoří umělecká sbírka a archiv Jiřího Valocha. „Valochova sbírka je pro Moravskou galerii požehnáním, které umožnilo realizovat originální výstavní projekt přibližující vizuální umění druhé poloviny 20. století. Umění je adrenalin a na nové expozici si možná nejeden návštěvník vytvoří závislost,“ píše Motýl.

Šárka Kabátová informuje v Lidových novinách o rozhodnutí Prahy odstranit Goethův pomník nacházející se před budovou pražského Goethe-Institutu. Dílo Jiřího Davida podle úřadů na chodníku překáží a může ohrozit bezpečnost lidí.

Společné výstavě Eriky Bornové a Tomáše Císařovského v pražské Galerii 1. patro se věnují Události v kultuře na ČT art i Mozaika na ČRo Vltava. Hostem pořadu Osobnost Plus na ČRo Plus byl David Černý.

Komentáře

  1. »Je to poprvé, kdy nejvyšší výstavní instituce v zemi otevřeně říká: pokud umění slouží k propagaci státu, zaslouží si jako svědek doby úplně stejnou pozornost – bez ohledu na to, zda vznikalo k podporování bohulibých, či zločinných myšlenek.«

    Nepoznáváte taktiku neomarxisty aktuálně používanou při bolševizaci ÚSTRu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *