Artalk.cz

denní tisk 9.12.2015

V pražské Futuře vystavuje Václav Stratil. Jedná se vlastně o upravenou reprízu výstavy Moravské galerie, ve které proběhla v souvislosti s udělením Ceny Michala Ranného. „Z každého jeho projevu, z každé série fotografií, kreseb či obrazů je vidět, jak je Stratilovo dílo výrazově různorodé, jak ho nelze bezvýhradně zařadit do jakéhokoliv proudu,“ píše o Stratilovi Jiří Machalický v Lidovkách.

Právě otevřené Muzeum českého kubismu v Domě U Černé Matky Boží si vysloužilo článek Nadi Klevisové v HN. „Ve dvou podlažích první kubistické stavby v hlavním městě, kterou navrhl Josef Gočár v letech 1911 až 1912 jako obchodní dům, jsou k vidění nábytkové solitéry a soubory, bytové doplňky, tapety, plakátová tvorba i knižní grafika, obrazy a sochy, dokonce také kubistické hračky.“ Uměleckoprůmyslové muzeum tak vystaví alespoň část sbírek nepřístupných kvůli rekonstrukci hlavní budovy.

Církvi navrácená Madona z Veveří se dostala na titulní stranu Lidových novin. Významné vrcholně gotické dílo bylo doposud v majetku NG. O budoucím vystavení desky zatím není rozhodnuto. Kauza posloužila Lidovkám k napsání obsáhlejšího článku rekapitulujícího nejen tento spor, ale i řadu dalších.

Milena Bartlová hovořila na Radiu Wave o právě probíhající výstavě Budování státu, kterou spolupřipravila pro Veletržní palác.

Události v kultuře se věnují výstavě Václava Jiráska v brněnském Domě umění, právě vyhlášené Turnerově ceně nebo Naděždě Plíškové vystavující v Topičově salonu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *