Artalk.cz

denní tisk 7. 12. 2015

Výstavou Wolfganga Tillmanse v budějovickém Domě umění se v Respektu zabývá Pavel Turek. Článek zevrubně představuje jak osobnost tohoto význačného fotografa, tak výstavě trvající do konce prosince. „Bylo to téměř před sedmi lety, kdy zdejší kurátor a šéf Michal Škoda vytíženého tvůrce oslovil, a i když Tillmans souhlasil, dlouho neměl v kalendáři volný termín. Počkat se každopádně vyplatilo, protože už po úvodním týdnu je jasné, že výstava bude v Domě umění tou nejnavštěvovanější.“

V deníku Právo se dočkala recenze výstavy Bez hranic (Umění v Krušnohoří mezi gotikou a renesancí), které probíhá v režii NG ve Valdštejnské jízdárně do poloviny března. „Dnes je tato oblast Krušnohoří poznamenána industriálními zásahy minulého století, ale středověké sochy, deskové obrazy i zlatnické skvosty nadále udržují historickou paměť regionu,“ píše Peter Kováč a hodnotí výstavu 90 %.

Události v kultuře se věnují pozdně gotického graduálu (dvoulistu), který byl znovuobjeven v Městské galerii v Litoměřicích. Nyní je vystaven pro veřejnost. Další zpráva přibližuje výstavu Helly Hammidové (1921-1992), fotografky, jejíž snímky vystavuje Art-in-box gallery v Praze.