Artalk.cz

denní tisk 11. 11. 2015

V noci na úterý se v newyorské aukční síni Christie’s vydražil obraz Amadea Modiglianiho za více jak 107 milionů dolarů. Jedná se o vůbec největší částku zaplacenou za jeho obraz a druhou největší sumu v historii. Dráž se prodal pouze Picasso. Dle článku v Hospodářských novinách se cena Modiglianových děl vyrovnává obrazům nejdražších umělců. Dílo Nu couché koupili čínští sběratelé Liou I-čchien a jeho manželka Wang Wej pro své soukromé muzeum. O aukci krátce informují rovněž Lidovky, Metro nebo Právo.

V pražské Městské knihovně právě probíhá retrospektivní výstava Květy Pacovské s názvem Maximum kontrast. Abstraktní díla založená na kontrastních a výrazných barvách představila pro Události v kultuře sama umělkyně. Vystaveny jsou obrazy, kresby, grafika, sochařské instalace i knižní ilustrace. V hlavní kulturní relaci České televize se rovněž dozvíme o právě zahájené výstavě Bohuslava Fuchse v brněnské Galerii architektury. Architektovi se rovněž věnuje dokument z dílny ČT, který poukazuje zejména na současný neutěšený stav řady Fuchsových brněnských realizací.

Odpolední Radiožurnál vyzpovídal novou ředitelku Sbírky moderního a současného umění NG Milenu Kalinovskou. Hovořilo se zejména o plánech NG do budoucna: je snaha získat nové akvizice pomocí darů různých nadací nebo samotných umělců. Galerie si díla současných umělců obecně nemůže dovolit zakoupit nikde na světě. Tématem bylo rovněž směřování stálé expozice a její možná radikální změna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *