Artalk.cz

denní tisk 12. 9. 2015

V Právu vyšel rozhovor s Karlem Srpem, který je kurátorem aktuální výstavy Toyen v pražském Museu Kampa. Koncepce výstavy je inspirovaná knihou Andrého Bretona o magickém umění. Kurátor k tomu říká: „Pro dějiny umění jsou důležitá především zobrazení, ale ontologie zjevení dovoluje posunout tento zájem do jiné roviny a vnímat obrazy z hlediska magie, vizí a umělcova uvědomování si sama sebe. V díle Toyen můžeme třeba vypozorovat vnitřní zlom na přelomu čtyřicátých a padesátých let, který úzce souvisel s intenzivním zájmem Andrého Bretona o alchymii a hermetickou tradici. Podobné vzájemné souvislosti chceme divákům nabídnout.“

Zdeněk Lukeš ve svém architektonickém seriálu v Lidových novinách představil letní pavilon Serpentine Gallery, který letos navrhli španělští architekti José Selgas a Lucía Cano, a věnoval se také nedaleko stojící české ambasádě, kterou ve stylu brutalismu na přelomu 60. a 70. let navrhli Jan Bočan a Jan Šrámek.

V Plzni vystavuje v rámci Evropského hlavního města kultury japonská umělkyně, malířka velkoformátových kaligrafických znaků, Šóko Kanazawa. „Pro Šóko jde o evropskou premiéru, avšak také zde jí přeje dobrá karma a její síla osudu, neboť na evropskou půdu vstupuje v té nejlepší společnosti. Doufejme, že i v našem prostředí si získá srdce diváků svým uměním a zejména poselstvím milosrdenství,“ píší Lidové noviny.

Pořad Historie.cs na Čt 24 se zaměřil na tvorbu Jana Blažeje Santiniho. O díle barokního architekta diskutovali Vít Vlnas, Petr Macek a Richard Biegel (zde).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *