Artalk.cz

denní tisk 13. 7. – 19. 7. 2015

13. 7. vyšel v Hospodářských novinách obsáhlý text o kurátorce Mileně Kalinovské. Daniel Konrád podrobně popsal její cestu do londýnských Riverside Studios, kde po odchodu z Československa organizovala výstavy, nominaci na Turnerovu cenu i působení ve washingtonském Hirshornově muzeu. Odtud se po pětačtyřiceti letech vrací do České republiky, aby převzala vedení sbírky moderního a současného umění NG.

Respekt přinesl 13. 7. ohlédnutí za tvorbou Jána Mančušky, jemuž uspořádala GHMP První retrospektivu. „Ironií je, že nejlepší léta prožil v době, která u nás umění nepřála. V nultých letech zanikala jedna galerie za druhou, trh prakticky neexistoval, z novin zmizela výtvarná kritika a Národní galerii šéfoval Knížák. Není divu, že tu Mančuška prakticky nevystavoval a objevoval se jen za hranicemi. Dnes se vše obrací k lepšímu a svůj talent by mohl naplno uplatnit i tady. Místo toho máme jen jeho hluboce vyšlápnuté stopy,“ napsal Jan H. Vitvar.

Eva Janáčová 16. 7. představila v Literárních novinách novou expozici v Malé pevnosti v Terezíně. Expozice tvoří ukázky českého umění tematicky zaměřeného proti fašismu a válce. Pavel Besta se v LtN zabýval otázkou možnosti stavby tzv. Rejnoka, koncertní a kongresové haly podle návrhu Jana Kaplického v Českých Budějovicích. Jihočeské společnost přátel hudby, jíž předsedá Antonín Kazil, usiluje o získání stavebního povolení.

Naďa Klevisová v HN ze 17. 7. věnovala článek výstavám v ostravské galerii Plato. Prostor Gong nacházející se v bývalém plynojemu hostí výstavu dvanácti videí Václava Magida. „Magida považuje Pokorný (kurátor výstavy) za jednoho z nejzajímavějších autorů na české výtvarné scéně. Oceňuje na něm, že přemýšlí o místě, ze kterého jako umělec mluví. A že si klade otázky, jejichž důležitost si řada autorů vůbec neuvědomuje.“

17. 7. vyšel v LN rozhovor s kurátorkou Martou Sylvestrovou, která připravila výstavu Zdeňka Rossmanna probíhající v Moravské galerii. Rozhovor se týká především umělcova života a tvorby do roku 1948.

Josef Chuchma v LN z 18. 7. upozornil na výstavu Osvětimské album. V Domě fotografie pražské GHMP je u nás poprvé představen soubor fotografií z jara 1944, které zachycují dění v koncentračním táboře v Osvětimi-Březince. „Úzkost, chaos, masa bez jakékoliv moci, vědomí, že spadla klec, smrad, špína, ponížení, konec. Všechno tohle a ještě daleko víc v těch fotkách, které sledují přijímací rituály jednoho transportu, je…“

Hostem Martina Veselovského v DVTV byl výtvarník Pasta Oner, který hovořil nejen o svých nejnovějších dílech ale také např. o pozici umělce na trhu s uměním (zde).

Události v kultuře na Čt Art představily letošní Cenu kritiky za mladou malbu (zde), výstavu Kamila Lhotáka v Muzeu Kampa, o níž mluvil kurátor Jakub Sluka (zde), a zaměřily se také na téma urbanismu, k němuž přizvaly Karla Maiera (zde).

Architekt Martin Rajniš přijal pozvání do pořadu Host Radiožurnálu, kde hovořil např. o krizi architektury (zde).

pasta_oner_dvtv