Artalk.cz

denní tisk 10. 6. 2015

Výstavu Rogera Hiornse, kterou hostí Galerie Rudolfinum, hodnotí Gabriela Velcová v dnešním vydání E15. Podle Velcové je výstava „bez šťávy“. „Hiornse lze milovat i nenávidět zároveň. Přijetí jeho děl kvůli jejich touze po pravdě či odmítnutí pro jejich nepohodlnost nebo spíše nesmyslnost je už na každém člověku, jeho vnímání reality a hlavně umění.“

Daniel Konrád představuje v Hospodářských novinách plány, které má Národní galerie s Veletržním palácem. Konrádův text vychází z koncepce NG do roku 2020, již před nedávnem schválilo Ministerstvo kultury. Nyní probíhá stavebně-technická expertiza budovy. Až bude koncem léta hotova, měl by Fajt znát už i stanovisko památkářů. „Pokud se ukáže, že lze upustit od nejpřísnější památkové ochrany a zahájit skutečně velkorysou rekonstrukci, předložím ministerstvu kultury, potažmo vládě, tuto variantu jako řešení nejpalčivějšího problému Národní galerie,“ řekl Fajt.

Radoslava Schmelzová představuje v A2 dvě akce, jež proběhly v měsíci květnu a nabídly dvojí uchopení vztahu „lidských a nelidských zvířat“. První akce, konference Portrétování zvířat. O roli zvířat při uměleckém vypodobnění, se konala 15. května ve Veletržním paláci a zorganizovala ji Mobile Akademie Berlin ve spolupráci s Goethe Institutem v Praze. Druhá, dílna Tryzna za vakovlka, proběhla 23. května ve Volyni na místním hřbitově Malsička, kde působí Galerie Na shledanou, vedená kurátorem Janem Freibergem.

Helena Doudová v A2 přibližuje na příkladech prací Le Corbusiera, Francise Kérého a Davida Adjayea „hlavní okolnosti, které určovaly architektonický a urbanistický vývoj v Africe za posledních sto let – od koloniální segregace po současné projekty zapojující místní obyvatelstvo nebo přenášející prvky africké kultury do západních center.“

Události v kultuře na ČT art se věnují festivalu Landscape (zde). O festivalu hovoří Dan Merta, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera (zde). Události rovněž představují výstavu Disparátní proudy, kterou do 9. srpna hostí brněnský Dům umění (zde).

Pořad Host do domu přináší rozhovor Kurtem Gebauerem (zde). Hostem Telefonotéky na ČRo Vltava byl malíř Miroslav Kaufman (zde). Výtvarné panorama s Tomášem Kličkou je věnováno výstavě Gottfrieda Lindauera v plzeňských Masných krámech (zde). Tématem Trendů na ČRo Vltava byl festival Křehký Mikulov (zde).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *