Artalk.cz

denní tisk 5. 6. 2015

Ředitel NG Jiří Fajt byl hostem Martina Veselovského v DVTV (zde). Tématem rozhovoru bylo prezidentovo odmítnutí udělit Fajtovi profesuru a následné kroky, které ředitel NG chystá na svou obranu. Ve včerejším vysílání DVTV mluvila architektka Eva Le Peutrec, která dlouhodobě působí v Číně a zabývá se stavbami výškových budov (zde).
dvtv_fajt
Události v kultuře na ČT art upozornily na první ostravský festival fotografie a přinesly rozhovor s kurátorem Petrem Ingerlem, který v Moravské galerii v Brně připravil výstavu fotografa Miroslava Tichého nazvanou Ženy a ženy (zde).

Pozvánku do Slova o designu, výtvarném umění a architektuře na ČRo Vltava přijala ředitelka brněnského Domu umění Terezie Petišková. S historikem umění Radkem Horáčkem diskutovala o sochách ve veřejném prostoru města Brna a o nadcházející přehlídce Brno Art Open (zde).

V Pátku Lidových novin vyšel rozhovor s Milanem Knížákem. Část otázek se týká Knížákovy situace na AVU, kdy ve výběrovém řízení neobhájil svoji pozici vedoucího ateliéru. Vedení ateliéru po něm přebere Milena Dopitová, jež výběrové řízení vyhrála. Knížák v tomto směru neskrývá zklamání: „Připadá mi, že se svět nějak divně otočil. Místo aby se mnou škola vedla nějaký dialog, udělala podvodný konkurz, dopředu se vědělo, kdo má vyhrát. A to se zkrátka nedělá. Mě osobně to nepoškodí. Poškodí to studenty a školu…“

Judita Matyášová se v Lidových novinách zaměřila na expozici Stavy mysli / Za Obrazem ve středočeském GASKu, která získala cenu Gloria Musaealis za rok 2014. Podle autorky koncept expozice „boří zažité představy o prezentaci výtvarných děl.“