Artalk.cz

denní tisk 28. 5. 2015

Úvod Událostí v kultuře na ČT art je věnován soše české umělecké skupiny Pode Bal umístěné před budovou Evropského parlamentu v Bruselu. Instalace přibližuje osud mladíka, který se roku 1986 marně pokusil překonat železnou oponu a dostat se do Rakouska (zde). O díle hovoří také člen skupiny Pode Bal Petr Motyčka (zde).

Tomáš Císařovský přibližuje v Právu výstavu současného českého umění Art from the Heart, kterou hostí šanghajské centrum Power Station of Art. „Prezentace se soustředí především na malbu, doplněnou několika videoprezentacemi. Iniciátor výstavy, náš velvyslanec Libor Sečka, ve spolupráci s kurátorem Miroslavem Ambrozem akcentovali figurální pozice spolu s organickou abstrakcí. Tyto dvě větve pospojovala ztišená řeč obrazů, soustředěnost a absence výrazně expresivnějších poloh. A také přesvědčení, že malování obrazů tohoto druhu, tak trochu stranou hlavních proudů, může být v našem světě stále ještě uvěřitelnou alternativou.“

Právo přináší kratší rozhovor s fotografem Tonem Stanem, který aktuálně vystavuje průřez tvorbou v antverpská galerii Baudelaire. Na rozhovor navazuje článek Kateřiny Farné představující majitele antverpské galerie a sběratele umělecké fotografie Anneke Pijnappelovou a Henrika Barendse.

Jan Šída v Právu hodnotí výstavu Františka Vobeckého, Obrazy 1926–1966, kterou připravila pražská Galerie Nová síň.

Mozaika na ČRo Vltava přibližuje výstavu instalací a objektů britského umělce Rogera Hiornse v Galerii Rudolfinum. O výstavě hovoří ředitel galerie Petr Nedoma (zde).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *