Artalk.cz

denní tisk 11. 4. 2015

Martina Hrdinová v Právu zhodnotila výstavy věnované Jiřímu Trnkovi, které probíhají v rámci projektu Plzeň 2015. Výstava Ateliér podle ní představuje Trnkovo dílo ve velké šíři a v souvislostech. „Ateliér a Zahrada 2 skládají Trnkův obraz nápaditým způsobem a stojí za to se za nimi do Plzně vypravit… Závěrečnou pochvalu zaslouží informačně i obrazově bohatý a výtvarně krásný katalog.“

V Lidových novinách vyšel rozhovor se sběratelem Brunem Decharmem, který vytvořil velkou sbírku art brut. Martina Buláková se no např. zeptala, jak hledá díly do své sbírky: „Art brut nevzniká jen na psychiatrii. Hledám všude, vytvořil jsem si síť lidí, kteří mi pomáhají hledat, upozorňují mě na i ty nejmenší výstavy v zapomenutých místech. Je to mravenčí práce detektiva. Už několik let také existují trhy, kde občas narazím na šikovné obchodníky se skvělými věcmi. V Paříži a v New Yorku dokonce už existují veletrhy art brut,“ říká sběratel.

Zdeněk Lukeš v LN píše o výstavě kreseb Jana Kaplického, která se z Londýna přesunula do pražského Veletržního paláce. Kaplického architektonické kresby podle něj nejsou jen studiemi ale svébytnými uměleckými díly. Výstavě se se Zdeňkem Lukešem rovněž věnovala DVTV (zde).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *