Artalk.cz

denní tisk 11. 4. 2015

Martina Hrdinová v Právu zhodnotila výstavy věnované Jiřímu Trnkovi, které probíhají v rámci projektu Plzeň 2015. Výstava Ateliér podle ní představuje Trnkovo dílo ve velké šíři a v souvislostech. „Ateliér a Zahrada 2 skládají Trnkův obraz nápaditým způsobem a stojí za to se za nimi do Plzně vypravit… Závěrečnou pochvalu zaslouží informačně i obrazově bohatý a výtvarně krásný katalog.“

V Lidových novinách vyšel rozhovor se sběratelem Brunem Decharmem, který vytvořil velkou sbírku art brut. Martina Buláková se no např. zeptala, jak hledá díly do své sbírky: „Art brut nevzniká jen na psychiatrii. Hledám všude, vytvořil jsem si síť lidí, kteří mi pomáhají hledat, upozorňují mě na i ty nejmenší výstavy v zapomenutých místech. Je to mravenčí práce detektiva. Už několik let také existují trhy, kde občas narazím na šikovné obchodníky se skvělými věcmi. V Paříži a v New Yorku dokonce už existují veletrhy art brut,“ říká sběratel.

Zdeněk Lukeš v LN píše o výstavě kreseb Jana Kaplického, která se z Londýna přesunula do pražského Veletržního paláce. Kaplického architektonické kresby podle něj nejsou jen studiemi ale svébytnými uměleckými díly. Výstavě se se Zdeňkem Lukešem rovněž věnovala DVTV (zde).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *