Artalk.cz

denní tisk 9. 4. 2015

Většina celostátních deníků představila letošní finalisty CJCH, jimiž jsou Pavla Sceranková, Barbora Kleinhamplová, Vojtěch Fröhlich, Lukáš Karbus a Pavel Sterec. Tématu se věnovaly rovněž Události v kultuře na Čt Art (zde), jejich hostem byla ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová (zde).

V Právu vyšel rozhovor Terezy Šimůnkové s ředitelem NG Jiřím Fajtem. Tématem byly především změny probíhající v galerii. K tomu, v jakém stavu by NG rád zanechal, Jiří Fajt říká: „Muzeum umění, které je rovnocenným a důvěryhodným partnerem domácím i zahraničním institucím, zvládne iniciovat mezinárodní výzkumné a výstavní projekty, dokáže atraktivním programem zaujmout nejenom širokou veřejnost, zvláště pak mladou generaci, ale i soukromé korporace, jejichž podpora zvýší podíl autonomního financování a sníží závislost na státním rozpočtu. Pro naplnění těchto cílů je důležitá transformace Národní galerie z příspěvkové na veřejnoprávní organizaci. Ta bude mít stabilizované a odborně kvalifikované řídící orgány, její správní rada bude jmenovat a odvolávat ředitele. Plníme veřejnou službu, která musí být na té nejvyšší úrovni, na druhé straně by si i veřejnost měla uvědomit, co od Národní galerie očekává a proč ji vlastně máme.“

Alena Zemančíková v právu představila jarní program Plzně – Evropského hlavního města kultury, který se různými formami věnuje tématu loajality. V ZČG probíhá výstava nazvaná Riziko loajálnosti: rakouská, německá a česká kulturní identita v umění 19. století a v Západočeské muzeum připravilo výstavu zkoumající soužití Čechů a Němci nazvanou (Ne)viditelná loajalita? České a německé v Plzni v 19. století.

Instinkt připravil rozhovor s malířem Michaelem Rittsteinem, který se týkal způsobu, jakým malíř tvoří, nebo toho, jak pak obrazy prodává. O trhu s uměním Michael Rittstein říká: „Český trh je adekvátní našim deseti milionům obyvatel. Nemůže tu běhat půlka národa a chtít originály na stěnu, nehledě na to, že jim je to úplně jedno…“

Tématem Konfrontací Petra Fischera na Čt Art byla „záplava obrazů“ v současném světě. O vizuální kultuře a postavení současné fotografie diskutovali Tono Stano a Robert Vano (zde).