Artalk.cz

denní tisk 3. 4. 2015

Dnešní magazín Hospodářských novin přináší rozhovor s fotografkou Terezou Zelenkovou. Zelenková hovoří například o svém studiu v Londýně, o uměleckém prostředí v Anglii, či třeba o psaní vlastních textů k fotkám a výstavám.

Naďa Klevisová se v magazínu Hospodářských novin věnuje galerii SVIT a její aktuální výstavě Paintings. Ta prezentuje práce dvou bruselských umělců – Lucy McKenzieové a Laurenta Duponta.

Právo pak připravilo kratší rozhovor s Michaelou Tomiškovou, laureátkou cen Designér a Grand designér roku 2014. Tomišková hovoří o tom, jak se ji tvoří v tandemu s Jakubem Janďourkem, o skle nebo o propojení designu s jídlem.

Josef Chuchma v Lidových novinách přibližuje výstavu Přemysl Koblic: Legendární postava české amatérské fotografie, kterou připravilo Národní technické muzeum. „V NTM si lze udělat plastickou představu o fotoaktivitách tohoto svérázného muže, jehož recepty zejména na vývojky byly v tuzemských kruzích jeden čas přímo legendární. Dnes jsou k užitku daleko více Koblicovy fotografie, neboť stoupla jejich dokumentární hodnota.“

Marie Vejvodová se v Lidových novinách věnuje debatě, kterou rozpoutala chystaná socha Václava Havla, o tom, jak by měl pomník exprezidenta vypadat, i o tom, zda vůbec v dnešní době klasické pomníky realizovat.

V Lidových novinách naleznete rozhovor s galeristou a majitelem síně Arcimboldo Oldřichem Hejtmánkem. Hlavním tématem hovoru jsou díla čínského malíře Čchi Paj-š’e, jehož obrazy si od konce 40. let minulého století vozily delegace s Číny a dnes je na českých aukcích skupují čínští sběratelé.

ČRo přináší dva rozhovory o architektuře. Slovo o designu, výtvarném umění a architektuře hostí Radka Dragouna, která hovoří o průmyslových stavbách (zde). O novém koncertním sálu pro Prahu, jeho umístění a podobě diskutují v Mozaice Ondřej Císler a Miroslav Masák (zde v 6:00).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *