Artalk.cz

denní tisk 25. 3. 2015

Filip Šenk v Lidových novinách píše o knize rozhovorů, které vedl švýcarský kurátor Hans Ulrich Obrist s osmi českými umělci. V publikaci nazvané The Czech Files jsou představeni Milan Grygar, Ivan Kafka, Stanislav Kolíbal, Jiří Kovanda, Martin Machovec, Karel Malich, Zdeněk Sýkora a Jiří Valoch. „Co může tato publikace českému a světovému umění přinést? Díky Obristovi se umělci dostanou do mezinárodního toku jmen a děl a jistě někomu utkví. Pochopitelně jde většinou o umělce, kteří se pohybují na mezinárodní úrovni, ale zkrátka v globálním pohledu nevyčnívají nebo jim není věnována pozornost odpovídající kvalitě jejich tvorby.“

Václav Koblenc v jihočeských vydáních Deníku přibližuje případ nákupu obrazu Modlitba za oběšence od Hippolyta Soběslava Pinkase z roku 1861 do sbírek AJG. Nákup kritizuje bývalý kurátor AJG Vlastimil Tetiva, podle něhož měla galerie za utracené dva miliony korun raději nakoupit díla současného umění. AJG totiž disponuje velmi torzovitou sbírkou umění 19. století a nemá jeho stálou expozici. Podle ředitele galerie Aleše Seiferta je naopak nutné bílá místa ve sbírce zaplnit.

Kurátorka a nová ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová byla hostem vysílání ČRo Radia Wawe. O CJCH řekla, že ji od své předchůdkyně Lenky Lindaurové přebírá ve velmi dobré kondici (zde).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *