Artalk.cz

denní tisk 23. 3. 2015

Čt Art odvysílala březnový díl Artmixu, který je z velké části věnován českému umění devadesátých let. O situaci krátce po sametové revoluci hovořila historička umění Milena Slavická. Rozsáhlá reportáž představuje výstavu malby generace 90. let v brněnské Adam Gallery a přibližuje vznik sbírky Richarda Adama. Dalším tématem je zrod soukromých galerií jako jeden z nových fenoménů porevolučních let (zde).

Martin Veselovský v DVTV připravil rozhovor s archeologem Karlem Nováčkem, který monitoruje škody páchané Islámským státem v muzeích a na památkách středověké architektury v iráckém Mosulu. Nováček doslova hovoří o „zabití historické paměti města“ (zde).

Časopis Týden upozorňuje na výročí třiceti let od demolice budovy nádraží Praha-Těšnov. Osud budovy, která byla označována za „nejkrásnější nádraží ve střední Evropě“, připomíná výstava před Muzeem hlavního města Prahy.

Respekt představuje tvorbu fotografa Adama Holého, který v rámci cen Czech Grand Design za svou knihu The Overview Effect získal ocenění Fotograf roku. „Právě syrová erotika kombinovaná s křehkou atmosférou všednodenních situací zachycovaných bez jakéhokoli estetického aranžování jsou Holého poznávacím rukopisem. Ale také láska k přírodě, k jejímž křivkám vzhlíží svým objektivem stejně fascinovaně jako k ženskému tělu. Jeho doslova vzrušující práce se na základě tohoto zemitého koktejlu řadí v globálním kontextu hned vedle děl současných gigantů světové fotografie typu Němců Wolfganga Tillmanse a Jürgena Tellera“, píše Jan H. Vitvar.

O víkendu byla hostem Čajovny na ČRo Vltava Karina Kottová, nová ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého (zde). Hostem Radiožurnálu byl rapper a výtvarník Vladimir 518 (zde).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *