Artalk.cz

denní tisk 9. 3. 2015

Výběrová řízení na posty vedoucích tří sbírek Národní galerie v Praze komentuje Jan H. Vitvar v Respektu. Případní zájemci podle něj stojí před nelehkým úkolem, protože v galerii přetrvává nervózní atmosféra a směřování instituce s novým vedením ještě není jasné.

V Respektu je obsáhlý text věnován plzeňské výstavě Mnichov – zářící metropole umění, která probíhá v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Výstava ukazuje proměnu Mnichova v mimořádné umělecké centrum za vlády Ludvíka II. až po soumrak, který nastal v meziválečném období. „Člověku ale při procházení mezi obrazy a informačními panely (a ještě víc při listování doprovodnou knihou) záhy dojde, že v jistém ohledu hovoří i k současnosti. Výstava totiž ukazuje, jak těžké je dostat jedno město do oslnivé formy. A jak snadné je naopak o ni přijít…“

V prostorách nádraží v Praze-Bubnech vzniká Památník ticha, který bude připomínat pražské transporty do koncentračních táborů. První část přeměny místa v památník představuje instalace sochy v podobě koleje směřující k nebi od Aleše Veselého. Tématu se věnovaly Události v kultuře (zde) a také Události komentáře (zde).

V dopoledním Radiožurnálu hovořil o způsobu malby a inspiracích malíř Michael Rittstein (zde) a hostem Čajovny na ČRo Vltava byl výtvarník Lubomír Typlt (zde).