Artalk.cz

denní tisk 4. 3. 2015

Michala Frank Barnová se v A2 zaměřila na výstavu Brno – moravský Manchester, která v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu zachycuje dnes již zašlou slávu tamní výroby textilu. „Očekávaný výstavní hit svědomitě připomenul noblesní příběh moravského Manchesteru, někdejší perly textilního průmyslu, v celé kráse a je škoda, že se tato výstava patrně nestane stálou expozicí. Mohla by totiž vdechnout nový život chátrajícím továrním budovám brněnských textilářů.“

Klára Brůhová představuje na stránkách A2 výstavu Baugruppe ist super!, probíhající v pražské galerii Kvalitář. Prezentace šesti vybraných projektů berlínských architektonických ateliérů vznikala s cílem „přiblížit princip baugruppe českému obecenstvu – a nutno dodat, že tento úmysl je naplněn maximálně,“ píše Brůhová.

Výstavě Baugruppe ist super! i způsobu stavění, jež je dnes velmi oblíbený především v Německu, Švýcarsku a Rakousku, se věnuje také Pavel Vokatý v Hospodářských novinách.

Judita Matyášová se zaměřila na program, který Plzeň připravila v rámci projektu Evropské hlavní město kultury 2015. „V půlce ledna se tam konalo velkolepé zahájení projektu, který se připravoval od roku 2010. Projekce na domy po celém náměstí, provazochodec balancující nad očima tisíců diváků a rozeznění nových zvonů na plzeňském kostele. Akce přilákala místní i cizince. Jak ale evropské město funguje pár týdnů po zahájení, když tam přijedete na víkend za kulturou?,“ ptá se Matyášová na začátku své reportáže z víkendové návštěvy města. Na článek pak navazuje krátký rozhovor s Jiřím Sulženkem z týmu EHMK.

Josef Chuchma se v Lidových novinách věnuje retrospektivě Vladimíra Židlického v pražském Domě fotografie. Chuchma na výstavě postrádá zejména více raných děl ze sedmdesátých let. „Přitom tehdy Židlický svou tvorbou vlastně předběhl dobu! – zcela subjektivně na kinofilm, jakoby neumělsky, zaznamenával intimitu a ‚vedlejší‘ motivy v ateliéru i jinde. Tyto zdánlivě chybné výkony, tyto ‚half-selfie‘, neztratily svoje kouzlo a tajemství. Pak však u Židlického nastoupilo Velké Umění, a s ním i Velký Omyl…“

E15 přináší recenzi Stanislava Šulce na třísvazkové Dějiny československého komiksu 20. století. „Český komiks tak má konečně pilíř, na němž lze stavět další studium umělecké formy, která je v dnešní době na vzestupu. A samozřejmě v neposlední řadě jde o mimořádně krásnou publikaci,“ píše Šulc. Dva z autorů rozsáhlé publikace, Pavel Kořínek a Martin Foret, byli hosty ČRo (zde).

Rádio Wave přináší rozhovor s šéfkurátorem Národní galerie Adamem Budakem (zde). Hostem Radia Wave byl také Vladimir 518, rozhovor s ním naleznete zde. Jan Skřivánek v rámci Mozaiky ČRo Vltava hodnotí dvě výstavy Lubomíra Typlta, U Betlémské kaple a v Topičově salonu (zde).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *