Artalk.cz

4. 3. 2015 / Martina Flekačová a František R. Václavík / Příběh paneláku v Pardubickém kraji

Martina Flekačová a František R. Václavík / Příběh paneláku v Pardubickém kraji / Divadlo 29 / Pardubice / 4. 3. 2015 v 19h

pribeh_panelaku_pardubice

PŘÍBĚH PANELÁKU V PARDUBICKÉM KRAJI

středa 4. března 2015 od 19.00 v Divadle 29 / Sv. Anežky České 29, Pardubice

Panelová sídliště u nás většinou bývají vnímána jako šedivé dědictví minulého režimu. Myšlenku rychlé typizované výstavby z prefabrikovaných prvků ale rozpracovávali již meziváleční architekti; architektura a urbanismus sídlišť se pak v průběhu více než čtyř desítek let výrazně proměňovaly. Příběh paneláku tedy rozhodně není šedivý.

Na pardubické Karlovině, na rohu ulic Jindřišská a Jiřího z Poděbrad, probíhá až do 19. dubna exteriérová výstava Příběh paneláku v Pardubickém kraji, která představuje příběhy čtyř pardubických sídlišť: Dukly, jejíž podobu ve 40. a 50. letech ovlivnila doktrína socialistického realismu, rozsáhlých Polabin jako ukázky urbanistického řešení sídlištní výstavby na principu okrsků, Karloviny s kompozicí z věžových a deskových domů z přelomu 70. a 80. let a nejmladší a nejmenší Dašické s atypovými stavebními konstrukcemi bytových domů a netradičními fasádami. Výběr pak doplňuje sídliště Komenského náměstí v Litomyšli, především díky úpravě, již mu v letech 2001–2002 vtiskl ateliér Josefa Pleskota.

Přednáška historičky architektury Martiny Flekačové přiblíží vývoj českých panelových sídlišť s důrazem na jejich historii v Pardubicích, představí rovněž výzkumný projekt Uměleckoprůmyslového musea v Praze, jehož je zmiňovaná výstava součástí.

Martina Flekačová pracuje v archivu Institutu plánování a rozvoje města Prahy, kde se věnuje historii územního plánování hlavního města. Je doktorandkou na Ústavu pro dějiny umění Univerzity Karlovy a zaměřuje se na architekturu 20. století. V rámci projektu Paneláci se zabývá historií a architektonicko-urbanistickým zhodnocením jednotlivých sídlišť.

Na Martinu Flekačovou naváže František R. Václavík, stavební historik a člen spolku Offcity, který se studiu stavební historie Pardubic dlouhodobě věnuje.

Vstup volný

Pořádá Uměleckoprůmyslové museum v Praze ve spolupráci s Offcity z. s. a Divadlem 29.

www.offcity.cz / www.divadlo29.cz / www.panelaci.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *