Artalk.cz

5. 3. 2015 / Přednáška Tomáše Glance

Přednáška Tomáše Glance – závěrečná lekce rychlokurzu současného ruského umění / Galerie PLATO: Multifunkční aula Gong / Ostrava – Vítkovice / 5. 3. 2015 v 19:30

Glanc

Přednáška se koná v souvislosti s ukončením vynikající výstavy Iriny Koriny Měřítka touhy, která byla kritikou velmi oceňována.

Ruský příběh estetické dimenze, která změnila dějiny umění.

V dějinách tzv. západního umění se o žánru performance a happeningu mluví zpravidla ve vztahu k akcím, které v 50. letech uskutečňovali Kaprow, Cage, později představitelé hnutí Fluxus… Neuvažovali ale umělecky podobným způsobem už někteří autoři ruské avantgardy a ve 30. letech jejich originální pokračovatelé, sdružení kolem Daniila Charmse? Nepřehlédnutelně významným se žánr performance stává v ruské kultuře od 70. let. Nynější režim se pokouší některé projevy provokativního umění kriminalizovat.

Může si performance za těchto okolností zachovat svoji svébytnost, nebo se stává rukojmím médií, ideologie a dalších okolností?

Slavista, překladatel, kritik, kurátor Tomáš Glanc patří k předním českým rusistům. V předchozích letech pracoval jako ředitel ředitel Českého centra v Moskvě nebo od roku 2000 do roku 2003 byl ředitelem Ústavu slavistických a východoevropských studií FF UK. V posledních letech působil na univerzitách v Brémách, Basileji a na Humboldtově univerzitě v Berlíně. V současnosti je jeho hlavním pracovištěm univerzita v Curychu. Od konce 80. let se zabývá ruskou kulturou, obzvlášť současnou literaturou a výtvarným uměním, později také ideologií slovanství a problematikou estetiky změněných stavů vědomí. Je autorem knihy Souostroví Rusko / Ikony postsovětské kultury, která vyšla v edici Revolver Revue a je možné ji zakoupit v Galerii Plato.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *