Artalk.cz

denní tisk 31. 1. 2015

V pátečních Událostech v kultuře na ČT art představuje František Skála svou grafickou tvorbu, jejíž část je aktuálně k vidění v pražském knihkupectví Kavka. Další z reportáží byla věnována Budyšínskému rukopisu Kosmovy kroniky, který je od pátku 30. 1. do pondělí 2. 2. vystaven v Jízdárně Pražského hradu v rámci přehlídky Hrady a zámky objevované a opěvované. ČT se rovněž věnovala retrospektivě ilustrátora Jiřího Šalamouna v olomouckém Muzeu moderního umění a římské výstavě nákresů a konstrukcí vynálezů Leonarda da Vinci (zde). Sobotní Události v kultuře pak přibližují výstavu Dalibora Chatrného v pražském Domě U Kamenného zvonu (zde). O výstavě hovoří také její kurátor Jiří Machalický (zde).

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl Milan Knížák, který hovořil například o situaci kolem postu vedoucího pedagoga Ateliéru intermediální tvorby na AVU, či o působení Jiřího Fajta v čele NG (zde). Mozaika na ČRo Vltava se věnovala retrospektivě Ivany Lomové, malby z prostředí vlaků, kaváren, pláží nebo pokojů vystavuje pražská Villa Pellé (zde).

Judita Matyášová se v Lidových novinách zaměřila na výstavu klauzurních a diplomových prací studentů Institutu tvůrčí fotografie, kterou hostí ostravská Galerii Opera. „Osm studentů, osm různých cest, kudy se vydat. Každý z nich si zvolil zcela odlišný styl vyprávění vlastního příběhu.“ Josef Chuchma pak v Lidovkách představuje monografie dvou fotografů, Michala Tůmy a Miroslava Machotky.

Václav Hnátek na stránkách Mf DNES přibližuje výstavu Mnichov – zářící metropole umění, jež probíhá v plzeňských Masných krámech. Přehlídka zahrnující období let 1870 – 1918 představuje více než sto děl od čtyř desítek autorů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *