Artalk.cz

denní tisk 30. 1. 2015

Jiří Peňás přináší v Lidových novinách recenzi výstavy Jiří Trnka Ateliér / The Studio, kterou hostí Galerie města Plzně. „Není ji asi možné nazvat ‚velkou retrospektivou‘, která by odpovídala umělcovu významu (ta se měla konat před třemi lety, když měl sté výročí, v Praze – ale nekonala), ale i tak poskytne to, co si oko a duše jednou za čas žádá. A co je potěší.“ Peňás rovněž oceňuje práci kurátora Marcela Fišera za to, jak dobře si poradil s problémem vměstnat do relativně malých a členitých gotických prostor „neskladnou a robustní podstatu Trnkovy tvorby“.

Jan Šída v Právu hodnotí výstavu Drtikol / Funke / Rössler / Wiškovský : Mistři české avantgardní fotografie, kterou do 25. února hostí opavský Dům umění. Vystavená díla podle Šídy dokazují „odzbrojující kreativitu“, s níž čtveřice československých meziválečných fotografů přistupovala ke svým tématům, a výstavě dává 99%.

Naďa Klevisová vyzpovídala pro Víkend Hospodářských novin galeristu Jiřího Švestku. Švestka hovoří například o uzavření své pražské galerie, o provozování berlínské pobočky či třeba o plánech do budoucna.

Události v kultuře na ČT art se věnují výstavě Mnichov – zářící metropole umění (1870-1918), kterou připravila Západočeská galerie v Plzni (zde). ČT rovněž představuje výstavu Tomase Rajlicha v mikulovské Galerii Závodný (zde) a animovaný film Loving Vincent. Projekt vznikající v polském Gdaňsku chce vyprávět život Vincenta van Gogha skrze jeho plátna (zde).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *