Artalk.cz

28. 1. 2015 / Renata Skřebská: Design v tvorbě Dušana Jurkoviče

Renata Skřebská / Design v tvorbě Dušana Jurkoviče / Galerie výtvarného umění v Ostravě / Ostrava / 28. 1. 2015 v 16:30

unnamed(3)

Renata Skřebská seznámí s designem v tvorbě Dušana Jurkoviče

Cyklus přednášek Renaty Skřebské s názvem Reflexe každodennosti v umění se v letošním roce zaměří na podoby designu od konce 19. století až po současnost.

Ve středu 28. ledna 2015 se od 16.30 hodin v Knihovně GVUO na Poděbradově ulici 12 uskuteční přednáška historičky umění Renaty Skřebské na téma Dům milovníka umění a moderní bytový design v tvorbě Dušana Jurkoviče z cyklu Reflexe každodennosti v umění. Přednáška osvětlí počátky moderního bytového designu v Evropě a reflexi dobových názorů na design v tvorbě Dušana Jurkoviče.

Průmyslová revoluce v 19. století se promítla i ve výrobě užitných předmětů každodenní potřeby. Proti tomu, aby se jejich podoba zcela podřídila požadavku na minimalizaci ceny, se napříč Evropou zvedala vlna reformních umělecko-řemeslných hnutí, jež kladla důraz také na kvalitu a estetickou podobu užitných předmětů pro široké masy.

„Vznik samostatného odvětví návrhářství ovlivnila právě hnutí Arts and Crafts, Deutscher Werkbund, Wiener Werkstätte, ale i tvorba umělecko-řemeslné dílny sourozenců Jaroňkových v Rožnově pod Radhoštěm, či klíčové evropské stavby přelomu 19. a počátku 20. století od architektů, jako byl Philip Webb, Charles Rennie Mackhintosh nebo Eliel Saarinen,“ doplňuje přednášející.

Renata Skřebská návštěvníky seznámí s tím, jak se tato paleta novátorských postupů k umění, uměleckému řemeslu a architektuře promítla do tvorby Dušana Jurkoviče. Přednáškám zaměřeným na podoby designu od 19. století až po současnost se bude přednášející věnovat i v následujících měsících. Ve středu 25. března se můžete těšit na téma Historie designu v evropském prostředí. Vstup na přednášku je zdarma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *