Artalk.cz

denní tisk 16. 1. 2015

Hospodářské noviny přinesly další z řady článků představujících program Plzně 2015. Daniel Konrád přirovnal sobotní zahajovací ceremoniál k zahájení olympijských her.

Martina Buláková připravila pro Lidové noviny rozhovor s Jiřím Sulženkem, programovým šéfem Plzně 2015. O nepovedeném projektu Světovaru řekl: „Samozřejmě nás mrzí, že se rekonstrukce Světovaru zkomplikovala. Podobné přeměny nesou riziko, možná se podcenila příprava projektu. Projekt ze strany města není úplně mrtvý, město bude usilovat o dotace v dalším období strukturálních fondů, ale my se teď už naplno soustředíme na Depo. Komfort v Depu bude samozřejmě skromnější, než by byl v kompletně zrekonstruovaném Světovaru, ale zase otevře víc prostoru pro organický vývoj jeho využití.“

Marta Švagrová v LN kvituje s povděkem, že v Plzni začíná velká výstava Jiřího Trnky. Upozorňuje také na to, že v roce 2012, kdy bylo sté výročí narození umělce, se nepodařilo jeho retrospektivu uspořádat, přestože o tom uvažovala např. Národní galerie.
Jan Šída v Právu zhodnotil výstavu Vladimíra Birguse a Jindřicha Štreita v pražské Artinbox Gallery. Základem výstavy je duální pohled na svět prezentovaný černobílou a barevnou fotografií. „Díla obou autorů svádějí virtuální souboj, nastolují abstraktní dialog a vytvářejí jednotu. Nosným tématem je člověk a jeho role v dnešní rozlehlosti světa.“

Události v kultuře na ČT připomněly padesáté výročí otevření Obrazárny Pražského hradu (zde). O významných dílek z rudolfínského období promluvil vedoucí hradních sbírek Martin Herda (zde). V další reportáži byla představena opavská výstava Neurčitý prostor fotografů Jerzyho Oleka a Zdeňka Stuchlíka, která kombinuje vědecký a umělecký pohled na svět (zde).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *