Artalk.cz

denní tisk 14. 1. 2015

Lidové noviny krátce informují o smrti historika umění Jana Sekery, který po dlouhé nemoci zemřel ve věku 79 let. Sekera stál u zrodu Galerie Benedikta Rejta v Lounech a býval také ředitelem Středočeské galerie v Praze (později ČMVU a GASK). Poslední rozloučení se uskuteční 19. ledna v 11 hodin v kostele sv. Gotharda v Praze 6.

Filip Šenk napsal pro LN recenzi výstavy Milana Grygara, která probíhá v Městské knihovně v Praze. Výstavu charakterizuje jako střídmou a oceňuje např. zařazení dokumentárních filmů o umělci na začátek výstavy, díky nimž si diváci uvědomí, že vystavené obrazy představují záznamy zvuku.

Jan Šída v Právu upozornil na výstavu Architektura konverzí v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. Na výstavě je ukázáno na třicet projektů nového využití starých industriálních areálů. „V Čechách převládá totalitní představa, že stará zástavba musí zákonitě ustoupit panelům a železobetonu. Naštěstí se však blýská na časy a architektonická zvěrstva začínají nahrazovat urbanistické či estetické koncepty, ve kterých je možné i žádoucí skloubit archaičnost s moderními trendy.“

ČRo Vltava představil výstavu Vnímání války: 1914 až 2014, kterou zrealizovala Manchester Art Galery, jež vlastní rozsáhlou sbírku děl reflektujících 1. světovou válku. O výstavě referoval Jaroslav Beránek (zde).

Události v kultuře informovaly o schválení demolice funkcionalistického obchodního domu Baťa v Mariánských Lázních, kterou se však ještě snaží zastavit nový starosta města i památkový ústav (zde). Další reportáž představila londýnskou výstavu Henryho Moora, jež se snaží přiblížit proces sochařovy tvorby (zde).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *