Artalk.cz

denní tisk 18. 12. 2014

Eva Slunečková představuje v Hospodářských novinách novou galerii Mikuláše Nevana, Nevan Contempo. „Nechci z umění dělat luxus pro vyvolené, ale budu se snažit o příznivější formu,“ vysvětluje Nevan. K tomu má pomoci také úzká škála zastoupených umělců, jimž chce majitel věnovat maximální pozornost. Vedle Krištofa Kintery, Rafanů, Jiřího Franty a Davida Böhma plánuje spolupráci také s mladší generací výtvarníků – Janem Vytiskou, Pavlou Malinovou a nebrání se ani možnosti časem přibrat někoho ze studentů či absolventů uměleckých škol.

Martina Buláková v Lidových novinách představuje dětskou knížku Proč obrazy nepotřebují názvy. Kniha autorské dvojice Jiří Franta / Ondřej Horák „stojí za pozornost už tím, že je vůbec první původní českou dětskou publikací, jež v podobě komiksu přibližuje leckdy nepochopitelný svět moderního umění,“ píše Buláková, podle níž se jedná o jednoho z horkých favoritů na nejlepší dětskou knihu roku.

Ivan Steiger hovoří v Reflexu o své práci na knize Bible v kresbách. „Bráním se výrazu ilustroval. Bibli ilustroval Marc Chagall, Gustav Doré i Salvador Dalí. To, čeho jsem se dopustil, jsou kreslené komentáře, výklady, vysvětlivky, interpretace, německou i americkou kritikou označené za kreslené eseje,“ říká Steiger.

V příloze Práva naleznete článek Kláry Říhové věnovaný životu a tvorbě Jiřího Anderleho.

Události v kultuře na ČT art upozorňují na retrospektivu Milana Grygara nazvanou Vizuální a akustické, kterou do 5. dubna 2015 hostí pražská Městská knihovna (zde). Události dále představují dokument André Villers: Život v obrazech. Snímek o francouzském fotografovi, jenž portrétoval řadu osobností uměleckého světa, přibližuje režisérka Markéta Tomanová (zde).

ČT rovněž přináší záznam přednášky z cyklu Středy na AVU. Teoretik výtvarného umění Tomáš Pospiszyl se v rámci svého příspěvku věnoval skladebným principům a obrazové montáži v raných kolážích Jiřího Koláře (záznam přednášky naleznete zde).

Martin Fryč pokřtil před pár dny v pražské Chemistry Gallery svoji první knihu. Publikaci nazvanou Současné umění očima Martina Fryče přibližuje na Radiu Wave (zde). ČRo plus nabízí rozhovor se sběratelem a galeristou Tomášem Hejtmánkem (zde), večerním hostem Radiožurnálu byl architekt Petr Hájek (zde).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *