Artalk.cz

denní tisk 12. 12. 2014

Jan Šída napsal pro Právo recenzi skupinové výstavy postmoderních plakátů nazvané Mene mene tekel upharsin, která probíhá v Galerii Obecního domu v Opavě. „To, že jednotliví tvůrci zpracovávají kontroverzní témata prostřednictvím lidských kostí, nahoty či apokalyptických odkazů, nesouvisí s prvoplánovou snahou šokovat. Chtějí spíše návštěvníka expozice zastavit na okamžik v jeho hektickém životě a vnuknout mu myšlenky o smyslu toho kolem.“

Jiří Peňás v Lidových novinách zhodnotil výstavu Otevři zahradu rajskou – Benediktini v srdci Evropy, kterou připravila Národní galerie v Praze. Podle autora je výstava „velkolepou připomínkou“ doby vznikání evropské křesťanské kultury.

Právo upozorňuje na otevření Centra Pop Artu a Praze na Husově ulici, které nahradilo Galerii Gate. Centrum zahájilo činnost výstavou Andyho Warhola ze sbírek českých a slovenských soukromých sběratelů.

ČRo Vltava představuje výstavu Petra Nikla Naprášené obrazy v pražské Galerii 1. patro. Umělec mluvil o specifické technice malby kombinující olejové barvy a grafitový prášek, pomocí níž zpracovává téma mizející paměti (zde).

Páteční Události v kultuře na ČT pozvaly diváky do opravené funkcionalistické vily Stiassny v Brně. V reportáži byl také naznačen plán brněnského magistrátu přilákat do města více návštěvníků pomocí speciálních nabídek zaměřených na moderní architekturu (zde).