Artalk.cz

denní tisk 3. 12. 2014

Všechny deníky dnes informují o odvolání tři šéfů sbírek Národní galerie. Ředitel NG Jiří Fajt včera odvolal z funkce Šárku Leubnerovou, Helenu Musilovou a Víta Vlnase. Deníky však pouze přebírají zprávu ČTK. První komentář k dění v NG přináší Jana Machalická v Lidových novinách. „Jiří Fajt by měl dostat šanci sestavit si tým a spolu s ním pak předvést, co umí. Doufejme, že jeho agilnost neskončí u vyřizování si účtů s protivníky. To by tedy bylo dost smutné,“ píše Machalická.

Odvolání ředitelů tří sbírek NG se věnují také Události v kultuře na ČT art, v nichž se krátce vyjádřili všichni zainteresovaní. Fajtův krok pak komentuje Milena Bartlová (oba příspěvky naleznete zde). O tématu informuje rovněž ČRo, k personálním změnám v NG se vyjádřil Vít Vlnas, odvolaný ředitel Sbírky starého uměná a Marta Smolíková, ředitelka centra ProCulture (zde).

Události v kultuře na ČT art informují o vyhlášení britské Turnerovy ceny. Laureátem letošního ročníku se stal Duncan Campbell za filmovou esej It For Others, která byla součástí skotské prezentace na loňském bienále v Benátkách (zde).

ČRo Vltava přibližuje novou výstavu Stanislava Divišev pražské Galerii Via art. Diviš hovoří o svém novém cyklu obrazů, který je na přehlídce nazvané Medvídek do každé rodiny vystaven (zde).

Ostravskou retrospektivu Bohumila Kubišty hodnotí v dnešní A2 David Bareš. Výstava Zářivý krystal, která konfrontuje Kubištovo dílo s tvorbou umělců pracujících v téže době i v dalších desetiletích 20. století, trpí podle Bareše nedostatkem prostoru a chaotičností koncepce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *