Artalk.cz

TZ: Tři z pěti ředitelů Sbírek Národní galerie v Praze dnes odvoláni

Generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt dnes odvolal z funkce tři z pěti ředitelů Sbírek NG. Helenu Musilovou, dosavadní ředitelku Sbírky moderního a současného umění NG, Šárku Leubnerovou, ředitelku Sbírky umění 19. století NG, a Víta Vlnase, dlouholetého ředitele Sbírky starého umění NG. Současně byla vedením NG požádána odborová organizace, aby projednala návrh, kterým bez náhrady ruší všechny neobsazené odborné pozice kurátorů NG. Odborová organizace dnes návrh neschválila.

Jako důvod odvolání ředitel Jiří Fajt údajně uvedl, že si chce své nejbližší spolupracovníky vybrat sám. „Respektujeme, že si generální ředitel chce vybrat svůj nejbližší tým. Na pozice ředitelů sbírek významných galerií včetně Národní bývají obvykle vypisována výběrová řízení. Žádné takové řízení vypsáno není, proto nerozumíme, proč jsme odvoláváni nyní, bez důvodu, dva týdny před Vánoci, uprostřed běžících úspěšných výstav a projektů a navíc bez toho, aniž by měl Jiří Fajt adekvátní náhradu,“ uvedli ve společném stanovisku odvolaní ředitelé Sbírek Národní galerie v Praze.

K odvolání došlo bez předchozí konzultace s vědeckou radou Národní galerie a odbornou veřejností reprezentovanou Umělecko-historickou společností, informováno nebylo ani ministerstvo kultury jako zřizovatel, jak tomu bývá obvyklé. Odvolání tří ředitelů nejvýznamnějších sbírek NG najednou se v Národní galerii v Praze stalo vůbec poprvé v její historii a není součástí restrukturalizace organizace.

Nejde jen o odvolání, dva ze tří ředitelů byli důrazně požádáni o úplný odchod z Národní galerie v Praze. Z tohoto pohledu se záměr vedení NG zrušit všechna volná místa na pozicích kurátorů jeví jako účelový, a z pohledu odvolaných ředitelů (kteří by mohli pokračovat ve své kurátorské, vědecké a publikační činnosti) jako odborně likvidační. Proto se bývalí ředitelé obrátí otevřeným dopisem na vedení Umělecko-historické společnosti, která od roku 1990 jako profesní organizace sdružuje české i zahraniční historiky umění a studenty oboru.

Odvolaní ředitelé tří nejvýznamnějších výtvarných sbírek v ČR  mají za sebou návštěvnicky úspěšné a odborně vysoce hodnocené výstavní projekty a aktivity. Příklady z poslední doby:

Mgr. Helena Musilová: výstava „František Kupka – Cesta k Amorfě“ a navazující mezinárodní projekt František Kupka 2017, zvýšení návštěvnosti Veletržního paláce.

PhDr. Šárka Leubnerová:  otevření stálé expozice 19. století v Salmovském paláci „Umění 19. století od klasicismu k romantismu“.

Prof. PhDr. Víta Vlnas, Ph.D: mezinárodní výstava „Otevři zahradu rajskou – Benediktini v srdci Evropy“ s rozsáhlým katalogem a dalšími publikacemi, grant z Norských fondů na revitalizaci zahrad Anežského kláštera.

Současně jsou všichni tři odbornými garanty několika projektů GAČR (grantová agentura ČR) a NAKI (program ministerstva kultury na podporu kulturní identity), kterými je NG v letošním a dalších letech řešitelem.

______________________________________________________________

text: Helena Musilová, Šárka Leubnerová, Vít Vlnas

Komentáře

  • karel konopásek

  A máme tady další doklad Fajtovy naprosté neschopnosti řídit Národní galerii. Mimo jiné jeho doklad neschopnosti vytvořit funkční kolektiv, doklad jeho malosti a strachu z toho, že někdo jiný umí prokazatelně něco víc než on sám. Za shlédnutí pak stojí jeho neuvěřitelně sprosté vyjádření v dnešních Událostech v kultuře na ČT ART, ve kterém kromě bezobsažných žvástů vůbec neřekl, na základě jakých kritérií se zbavuje nejen tří ředitelů, ale také tří prvotřídních odborníků. Prostě jako vždycky u Fajta, osobní msta vůči těm, kteří nepapouškují jeho blafy.
  Že se v jeho prospěch prostituuje Milena Bartlová je taky smutné, ale už to u této osoby asi překvapuje jen málokoho. Je to zajímavé, když si tak vzpomeneme, jak z NG odcházela právě po těžkém konfliktu s Fajtem a díky Vlnasovi mohla začít přednášet na Pedagogické fakultě UK, podílela se na Vlnasem vedených projektech Sláva barokní Čechie (v roce 2001) a Slezsko – perla v české koruně (2007). To by slušný člověk čekal vyjádření poněkud jiného druhu. Co ale čekat od zamindrákované a zhrzené dámy …

  • Tomáš Marný

  Původně jsem chtěl (jako obvykle) napsat nějaký ironický příspěvek, ale nemám na to náladu, protože tady končí legrace. Destrukce NG pokračuje dle očekávání. Je mi líto Veletržáku, chodil jsem tam rád a tahle partička to tam brzy vybílí. Nemluvě o možnosti, že Veletržák i další cenné nemovitosti NG zašmelí, tak jak před tím dávno varovala paní Dědečková na virtually.cz. Jsem zvědav, kteří z přátel Jiřího Davida se ujmou volných funkcí…

  • Horová Anděla

  Je smutné, když bitvy ve vlastních řadách likvidují lidi i jejich práci. (Známe to koneckonců hlavně z politiky). Zdá se, že „demokratické“ metody, to jest zejména možnost otevřené a volné soutěže nejspíš existují jen na papíře a v projevech filozofů a politiků. Dokonce ani ve veřejnoprávní sféře, kde by se přece jen mělo pomocí kompromisu různorodých hlasů a zájmů dosáhnout alespoň nějaké, byť vždy kulhavé „objektivity“. Nelze. Nakonec se vždy jen ukáže, kdo je v daném momentu nejsilnější a kdo se k němu přidá (a občas vznikne i to, co nikdo nechce). Odvolaní nejspíš zaváhali a přidali se pozdě, když předtím se asi všemi legálními prostředky snažili nastolit v NG jinou konstelaci sil. Je to samozřejmě špatně, včetně způsobu, jakým se likvidují protivníci. Že vítěz bere všechno a počíná si jako ředitel zeměkoule, není nic překvapivého. Hin se hukáže (jak pravil Kozina pod šibenicí), jsou-li tu (ještě nebo už) přece jen nějaké síly, které by svévolným rozhodnutím kohokoli mocného dokázaly čelit. Reálně, nejen formou otevřených dopisů, jak bývá zejména v UHS dobrým zvykem. Inu, řekla bych s klasikem: Lasciate ogni speranza…
  .

  • kraut

  podotknu jen na okraj – odvolaní byli předtím jmenováni – odvolání je naprosto legální způsob ukončení pracovního vztahu a všichni zainteresovaní to v momentě podpisu jmenování věděli (ať byli jmenování kýmkoli v čele NG) GŘ je přece jen statutární orgán, který jmenuje a odvolává, a to může. Sice se to nemusí líbit, ale je to naprosto normální. Čili pokud se zde mluví o svévolných rozhodnutích, chci se dotázat, zda tedy mají své jmenování na doživotí, či zda se statutár instituce musí tázat veřejnosti, zda může či nemůže toho či onoho zaměstnance propustit. A pokud to tak chápeme, nezbývá než změnit zákoník práce a pracovníky v NG či jinde v kultuře z tohoto zákoníku vyjmout… Nebo zřejmě nerozumím výtkám o svévolných rozhodnutích. Podle všeho se mění organizační struktura, budou vypisována nová výběrová řízení na poloviční počet kurátorů, tedy legální postup. Pokud se mýlím, omlouvám se všem…

   • karel konopásek

   A to se právě mýlíte. Odvolání z funkce samozřejmě nezakládá právo výpovědi , ale umožňuje právě jen odvolání z funkce. To jsou dva zcela rozdílné právní akty. Ale hlavně, jak jsem napsal, to svědčí o Fajtově neschopnosti vést tým profesionálních odborníků. Takže kolem sebe shromažďuje pouze stádo řiťolezců.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *