Artalk.cz

denní tisk 28. 11. 2014

Právo, HN i další deníky krátce informují o výsledku žaloby ředitele NG Jiřího Fajta na Milana Knížáka. V roce 2010 Knížák ve vysílání Čt prohlásil, že Fajt galerii ekonomicky zruinoval. Městský soud nejdříve rozhodl, že by se měl Milan Knížák za nepřiměřenou kritiku omluvit, vrchní soud však nyní rozhodnutí zrušil.

Jiří Peňás připravil pro Lidové noviny rozhovor s Marií Rakušanovou, kurátorkou aktuálních výstav Josefa Váchala v Praze a Plzni. Celý rozhovor je věcně zaměřen na Váchalovu tvorbu a jeho vztah k okultismu, který je hlavním tématem pražské výstavy.

Tomáš Pospiszyl v LN připomíná nedávno znovu objevené dílo Kosmos slovenského konceptualisty Stanislava Filka, které vzniklo v roce 1968 a vystaveno bylo pouze jednou. „Trochu připomíná rekvizitu z levného vědeckofantastického filmu, nepřenáší do nových dimenzí lidského bytí, ale spíš funguje jako stroj času. Je upomínkou bláznivé doby šedesátých let, kdy byly hvězdy zdánlivě na dosah. Kam se onen kosmický optimismus v současnosti poděl?“

Víkend HN upozorňuje na nedělní aukci Galerie Kodl, v rámci níž se bude dražit obraz Sen od Toyen. Očekává se, že obraz s vyvolávací cenou 12 milionů korun  by se mohl stát jedním z nejdražších obrazů v českých aukcích.

ČRo zve na výstavu Fantastické světy, kterou hostí frankfurtské muzeum Städel. Na výstavě je prezentována expresivní poloha umění počátku 16. století zastoupená např. díly Albrechta Altdorfera či monogramisty IP (zde).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *