Artalk.cz

denní tisk 24. 11. 2014

Pavel Vokatý v Hospodářských novinách reflektuje finále Ceny Jindřicha Chalupeckého. Popisuje např. okamžik, kdy laureát ceny Roman Štětina projevil solidaritu s ostatními účastníky finálové výstavy a cenu v podobě štafetového kolíku navrženého Maximem Velčovským během slavnostního ceremoniálu vydražil s tím, že výslednou částku rozdělí kolegům.

HN informují o návrhu státního rozpočtu pro rok 2015, do resortu kultury přibylo 400 milionů korun, z nichž bude o 48 milionů korun navýšen rozpočet Národní galerie. Podle Jiřího Fajta budou peníze použity na revitalizaci Veletržního paláce.

Radim Kopáč napsal pro Týdeník rozhlas recenzi výstavy belgického malíře a grafika Jamese Ensora, jež probíhá v pražském Muzeu Montanelli. Podle autora je výstava umělce, jenž výrazně ovlivnil expresionismus a surrealismus, současně událostí i zklamáním: událostí proto, že jde o solidní výstavu v současných poměrech, kdy nemají naše instituce možnost uspořádat velkou retrospektivu; příčinou zklamání je, že je vystaveno pouze pozdní dílo.

Lidové noviny otiskly recenzi Filipa Šenka na výstavu Jiřího Sozanského 1984 – Rok Orwella ve Veletržním paláci. „Nejdůležitější na výstavě 1984 –Rok Orwella je to, že neustále vybízí k zaujetí morálního stanoviska, neuhýbání před vlastní existencí a odpovědností za sebe. Je proto pochopitelné, že se opakovaně autor vracel k Orwellovu románu. Důležité je myslím i to, že výstava vede přímo ke smyslu takového uměleckého vyjádření…,“ píše Filip Šenk.

Architektka Eva Jiřičná byla o víkendu hostem Hyde parku civilizace na Čt 24. V bezmála hodinovém pořadu hovořila o celé řadě témat, např. o svých začátcích ve Velké Británii, o vývoji Prahy v posledních 25 letech či o Kaplického projektu pro Národní knihovnu v Praze (zde).

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *