Artalk.cz

denní tisk 13. 11. 2014

Zbyněk Vlasák se v Salonu Práva věnoval kauze havířovského nádraží. Rozhodnutí neprohlásit budovu nádraží památkou je podle něj absurdní a nekulturní. Celou situaci, kdy má zanedbanou budovu nahradit nový dopravní terminál, srovnává se situací před rokem 1989, kdy byla novou zástavbou ničena historická města.

Hostem Konfrontací Petra Fischera na ČT, jejichž hlavním tématem bylo solitérství a individualita v umění, byl sochař Krištof Kintera. Ve svém ateliéru hovořil o procesu tvorby a způsobu své práce, o uměleckých skupinách a o svém rozhodnutí spolupráci v rámci skupiny ukončit (zde).

Literární noviny upozorňují na podzimní výstavní sezonu ve Vídni. V rakouské metropoli jsou aktuálně k vidění výstavy Alberta Giacomettiho, Joana Miróa, Henri de Toulouse Lautreca. Podle Pavla Besty to ve srovnání s našimi galeriemi vypadá, jako kdyby se zdejší galerie až na výjimky pomalu ukládaly k zimnímu spánku, neboť většina z nich rezignuje na větší umělecké projekty, v nedaleké Vídni je tomu přesně naopak…“

Lakub Zeman v Literárních novinách přibližuje pekingskou výstavu dvou českých a dcou čínských umělců (Jiří Straka, Pavel Opočenský, Yu Fan a Wu Yi). „Setkání čtyř výjimečných uměleckých osobností, z nichž každá má neopakovatelné vidění světa, je dalším z mnoha počinů slibně se rozvíjející česko-čínské spolupráce na poli kultury.“

Mf Dnes a Hospodářské noviny se vrací k aukci v londýnské Sotheby’s, kde se dražila díla české moderny. Obraz Poselství lesa od Toyen, u něhož se očekávala rekordní částka, se nakonec neprodal.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *