Artalk.cz

denní tisk 5. 11. 2014

Výstavní projekt Důstojnost lidstva hodnotí na stránkách A2 Petra Hlaváčková. Společný projekt Odboru kultury města Vídně (Galerie MUSA), Galerie umění Bosny a Hercegoviny v Sarajevu a brněnského Domu umění vzniklý ke stoletému výročí začátku první světové války, se do 16. listopadu představuje v Brně. „Díla na výstavě Důstojnost lidstva si často neberou servítky a jsou otevřeně kritická k problémům současné neoliberální společnosti. Samotná výstava ale jako by jejich hrot poněkud otupovala. Vyvolává spíš dojem eklektismu a institucionální ospalosti,“ píše Hlaváčková

Tereza Jindrová se v A2 vrací k soutěži na expozici Československého pavilonu pro benátské bienále 2015, kterou vyhrál projekt Jiřího Davida. Jindrová kritizuje především posunutí data pro odevzdání projektů, k němuž došlo téměř paralelně s uplynutím původního termínu a které bylo zapříčiněno změnou sestavy komise na mezinárodní a anonymní. „Jiří Fajt toto rozhodnutí zřejmě učinil v dobré víře, s níž hodlá proměňovat NG podle mezinárodních vzorů. Pokud ale ke změně zcela zásadních kritérií soutěže dojde až těsně před jejím koncem, je stejně smysluplné se ptát, proč došlo k tak nešťastnému načasování a bylo-li opravdu natolik urgentní uplatnit změnu už pro tento ročník.“

Konci pražské galerie Jiřího Švestky se v A2 věnuje Ondřej Fuczik. „Jiří Švestka je inspirující osobou, která dosáhla velkého komerčního, finančního i uměleckého úspěchu, ale zároveň je odstrašujícím případem galeristy, který v závěru svého působení neváhal používat praktiky, jež se mezi galeristy (a umělci) nepromíjejí. Mluvit však v případě Jiřího Švestky o jakémkoli závěru není namístě,“ Píše Fuczik.

Naďa Klevisová se v Hospodářských novinách zaměřila na Novou galerii v pražské Balbínově ulici, která před nedávnem zahájila svůj provoz. První výstava nazvaná Start, jež prezentuje práce šesti malířů – Jiřího Davida, Jana Knapa, Martina Mainera, Františka Matouška, Jakuba Špaňhela a Adama Štecha – a také sochaře Lukáše Rittsteina, je podle Klevisové ambiciózní a nastavuje laťku kvality poměrně vysoko.

Pavlína Morganová hovoří v pořadu Mozaika na ČRo Vltava o projektu Někdy v sukni. Výstava prezentující díla čtrnácti umělkyň, jež se prosadily v devadesátých let, je aktuálně k vidění v Galerii hlavního města Prahy v domě U Zlatého prstenu (zde). Mozaika přináší rovněž kratší rozhovor s Evou Jiřičnou (zde).

Hostem Bourání na Radiu Wave byl Milan Knížák, který hovořil např. o svém pobytu v Americe na přelomu 60. a 70. let, o transformaci Akademie výtvarných umění po roce 1990, či o vztahu k architektuře (zde).

Události v kultuře na ČT art představují výstavy Jaromíra 99 v pražské pop-up Galerii Můstek, Někdy v sukni v GHMP a Diega Velázqueze ve vídeňském Kunsthistorisches Museum (zde).