Artalk.cz

denní tisk 31. 10. 2014

Lidové noviny informovaly o demonstraci za záchranu nádražní haly v Havířově, která ve čtvrtek proběhla před Ministerstvem kultury. Podle rozhodnutí MK nebyla intaktně zachovaná budova postavená v bruselském stylu prohlášena kulturní památkou. V projektu na nového dopravního terminálu se se starou halou nepočítá, architektonicky velmi hodnotné proto budově hrozí demolice. NPÚ proti tomu podal rozklad, k němuž se musí ministerstvo vyjádřit do 60 dnů.

Josef Chuchma píše v LN o knize Torzo (1973 – 1989), která představuje zlomky tvorby fotografa Ondřeje Němce. Jeho archiv zničila v roce 2002 povodeň; zachráněné snímky poničené vodou však získaly nový rozměr: „Pojem torzo vyznačuje neúplnost. Což neznamená, že musí znamenat i nevýmluvnost. Právě naopak – často je torzo něčím podstatným výmluvné, zejména když do díla zasáhne fátum. To je případ Němcova Torza, souboru, který v tuzemské fotografii druhé poloviny minulého století asi nemá obdobu.“

LN připomenuly výstavu Rozpravy s geometrií v letohrádku Hvězda. Zde vystavují dva učitelé a dva žáci (Stanislav Kolíbal, Stanislav Diviš, Petr Písařík a Karel Štědrý),  „jejichž projev má některé společné rysy, ale přitom se v soustředěném instalačním celku, daném charakterem jedinečné manýristické architektury, rozbíhá různými směry,“ napsal Jiří Machalický.

Hospodářské noviny upozornily na výsledky ankety, v níž Pražané rozhodovali, o budoucnosti Werichovy vily na Kampě. O provoz domu se ucházely společnost Post Bellum, Nadace Charty 77 a Nadace Jana a Medy Mládkových. Poslední jmenovaná získala v anketě nadpoloviční většinu hlasů. O osudu vily, jejíž pronájem se řeší už více než 10 let, rozhodne nové zastupitelstvo Prahy 1.

Právo a HN informovaly o chystané aukci v Sotheby’s v Londýně, kde se budou dražit zajímavá díla českého umění z kolekce amerických sběratelů Roye a Mary Cullenových. Největší pozornost přitahuje obraz Poselství lesa z roku 1936 od Toyen.

ČRo Vltava v pořadu Mozaika představil výstavu malíře Oldřicha Tichého, jenž právě vystavuje v Colloredo-Mansfeldském paláci v Praze. O jeho tvorbě promluvila kurátorka GHMP Hana Lavrová a poté následoval rozhovor s umělcem (zde).