Artalk.cz

denní tisk 25. 10. 2014

Radiožurnál přináší rozhovor s architektem Ladislavem Lábusem. Děkan FA ČVUT a letošní laureát Ceny ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury hovoří o odpovědném plánování výstavby měst, zástavbě v Praze, developerech či o často zbytečném bourání starých budov (zde).

Terezie Petišková, ředitelka brněnského Domu umění, přibližuje v ČRo Brno výstavu Důstojnost lidstva…, společný výstavní projekt Vídně, Sarajeva a Brna ke stoletému výročí První světové války (zde).

Jiří Machalický se na stránkách Lidových novin věnuje výstavě Jana Pištěka v pražské Nové síni. Malíř prezentuje pod názvem Vzájemná přitažlivost nový cyklus obrazů, který vznikal během 24 víkendů. Jednotlivé obrazy představují uzavřené příběhy, výstava přesto podle Machalického tvoří celek, kdy „každá kapitola je příběhem, který určitým způsobem navazuje na předešlý.“

Václav Hnátek v Mf DNES hodnotí retrospektivní výstavu americko-kubánské umělkyně Any Mendiety. Přehlídka v Galerii Rudolfinum, vzniklá ve spolupráci s londýnskou Hayward Gallery, podle Hnátka úspěšně představuje Mendietu jako vlivnou postavu dějin umění. Hnátek oceňuje především zařazení dvou významných samostatných výstav, které se konaly ještě za autorčina života, a rozsáhlého archivu.

Pražská mutace Mf DNES přináší článek Mikuláše Myslbeka shrnující dění kolem galerie Mánes, z jejíhož aktuálního programu je patrná silně komerční orientaci správce galerie, Nadace českého výtvarného umění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *