Artalk.cz

denní tisk 18. 10. 2014

V sobotní Orientaci Lidových novin představil Josef Chuchma projekt This Place. Jeho výstupem je výstava v pražském DOXu, kde dvanáct světových fotografů ukáže pohled na současný Izrael. Jedním z vystavujících je Josef Koudelka, jenž v rámci projektu vystavuje soubor Wall, který už vyšel knižně. Jeho ústředním tématem je bariéra, která odděluje palestinské území od Izraele. „Tak jako existují zločiny proti lidskosti, tak existují také zločiny proti krajině…“, říká Josef Koudelka.

Zdeněk Lukeš v rámci svého architektonického seriálu v LN píše o počátcích turistického ruchu v Chorvatsku na počátku 20. století, které jsou spojeny se jmény několika českých architektů (např. Emil Králíček nebo Jan Kotěra). V závěru upozorňuje na to, že tématu se věnují chorvatské badatelky Jasenka Kranjčevićová a Mirjana Kosová, které o českých architektech působících na Jadranu připravily spolu s archivem v Riece výstavu a vydaly také katalog.

ČRo Radiožurnál připomněl 90. narozeniny Karla Malicha a uvedl krátký rozhovor s umělcem (zde). Dále ČRo informoval o přesunu sbírky umění 19. století NG z kláštera sv. Jiří do Salmovského paláce. O koncepci nové expozice promluvila kurátorka Šárka Leubnerová (zde).

Události v kultuře na Čt odvysílaly reportáž o nové budově muzea současného umění nadace Louis Vuitton od Franka Gehryho v Paříži. Projekt muzea začal vznikat před patnácti lety a nyní skleněná budova připomínající plachetnici přivítá první návštěvníky (zde). Druhá zpráva z oblasti výtvarného umění představila tvorbu malířky Lucie Svobodové, která aktuálně vystavuje ve Veletržním paláci (zde).