Artalk.cz

denní tisk 18. 9. 2014

Jihomoravské vydání Deníku se na titulní stránce věnuje brněnským soutěžím na pomníky ve veřejném prostoru. Aktuálně byla zrušena soutěž na sochu Jana Skácela, protože termín pro zaslání návrhů byl příliš krátký. Nová soutěž, v níž se zároveň navýšil rozpočet na 3,5 milionu korun, bude mít uzávěrku v březnu. Článek také informuje o dnešním odhalení památníku obětem holocaustu, který je nainstalován na náměstí 28. října.

Dvě periodika dnes otiskla články o výstavě Josefa Váchala, která probíhá v Domě U Kamenného zvonu. Podle Ivana Adamoviče v E15 jde o vynikající výstavu, která je přes jíž podrobné poznání Váchalova díla v určitých detailech objevná a „víc otázek otevírá, než zodpovídá“. Text Jany Podskalské v Deníku výstavu spíše jen popisuje a do zhodnocení se nepouští.

Josef Chuchma v Lidových novinách srovnává souběžně probíhající pražské výstavy umělkyň středních let Mileny Dopitové a Veroniky Bromové. Výstava Dopitové v Městské knihovně, která se svým pojetím blíží retrospektivě, vyznívá „nejednoznačně“ i díky nevyrovnané kvalitě prezentovaných děl. Veronika Bromová v menším prostoru Galerie Václava Špály ukazuje intimnější podobu svého díla.

Jihomoravská Mf Dnes se věnuje divadelnímu pamfletu Fantom Morgalu, jehož autorem je Miroslav Vojtíšek. Děj se odehrává v Moravské galerii a osazenstvo tvoří reálné postavy. „Hra se sice drží na půdě Moravské galerie v Brně, ale skrze tuhle instituci se vysmívá všem rigidním kulturním stánkům, kde místo umění jako společenské reflexe vládne fantom byrokracie, mocenské nadutosti, průměrnosti. Takže jakkoli se čtenář nad hrou mnohokrát nahlas směje, je spíš k pláči“, píše Klára Kubíčková.

ČRo Leonardo pozval k rozhovoru Lubomíra Sršně, kurátora oddělení starších českých dějin Národního muzea v Praze. Během půlhodinového pořadu mluvil např. o tom, v čem spočívá pestrá práce kurátora a jak vypadá sbírka NM. Celý rozhovor je možno poslechnout zde.

Hostem Studia 6 na ČT1 byl fotograf Antonín Kratochvíl, několikanásobný držitel ceny World Press Photo. Rozhovor se týkal především jeho výstavy portrétů nazvané Dogma, kterou hostí Malostranská beseda (video zde).