Artalk.cz

denní tisk 15. 9. 2014

Jana Machalická v Lidových novinách reaguje na páteční vystoupení místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše v Událostech komentářích na ČT24 (zde). V debatě s ministrem kultury Danielem Hermanem na téma vrácení  Vyšebrodského cyklu a Rubenskových pláten zpět do vlastnictví řeholních řádů se ostře ohradil vůči církevním restitucím. Machalická jeho argumentaci zhodnotila jako „vrchol nestydatosti a demagogie“.

Brněnský deník se na titulní stránce věnuje osudům továrního komplexu Vlněna na ulici Dornych v Brně. Rozsáhlý areál, který byl v poslední době využit k několika kulturním akcím a který by památkáři rádi prohlásili kulturní památkou, je určen k demolici a na jeho místě by měl vzniknout nový developerský objekt. Demolice se však prozatím odkládá, protože po nových kancelářských prostorách zatím není dostatečná poptávka.

Hospodářské noviny píší o chátrajících pražských památkách, jež jsou ve vlastnictví místních radnic a v současnosti mají naději na lepší budoucnost. V nejbližší době se začne rekonstruovat Werichova vila v Praze 1, o jejíž pronájem ke kulturním účelům mají  tři společnosti: Nadace Mládkových, Post Bellum a Nadace Charty 77. V příštím roce by se měla dočkat nákladné opravy Šlechtova restaurace ve Stromovce, která chátrá, přestože její rekonstrukce byla schválena už v roce 2001. Třetím příkladem je bývalá dělnická kolonie Buďánka, o jejíž záchranu se snaží místní občanské sdružení. Do vánoc bude opraven bývalý koloniál, v němž se chystá informační centrum a kavárna, a do budoucna by se celá kolonie měla stát kulturním a uměleckým centrem.

Události v kultuře odvysílaly reportáž z výstavy Platonovo třetí oko v pražské MeetFactory (zde). O svých instalacích promluvili tři z devíti vystavujících umělců a také kurátorka výstavy Karina Pfeiffer Kottová.

V jihomoravské Mf Dnes vyšel rozhovor s kurátorkou Moravské galerie Martou Sylvestrovou, která se po 12 let věnovala přípravě Mezinárodního bienále grafického designu v Brně. Podle Sylvestrové by se grafický design mohl více objevovat ve veřejném prostoru a jako příklad uvádí výstavu Stefana Sagmeistera, která byla instalovaná na městských citylightech.

E15 upozorňuje na festival architektury a urbanismu Architecture Week, který proběhne v prostorách Pražského hradu. V rámci festivalu se uskuteční několik výstav, např. Oscar Niemeyer a současná brazilská architektura či výstava skic Josipa Plečnika.