Artalk.cz

denní tisk 18. 8. – 23. 8. 2014

V pondělním vydání Práva Peter Kováč zhodnotil brněnskou výstavu Bohumíra Matala, která probíhá v prostorách Špilberku. Kováč ocenil hlavně zařazení Matalových architektonických dekorací, které jsou však často dokumentovány pouze ve fotografiích, protože originály se nezachovaly. K výstavě směřuje také výtka, týkající se umístění exponátů také na chodbách, „což snižuje celkový estetický dojem“.

Pavel Turek v Respektu popsal zkušenost z účasti na performanci 512 Hours Mariny Abramović v londýnské Serpentine Gallery. Jan Vitvar píše o nevšední monografii Krištofa Kintery, která vznikla při příležitosti výstavy I am not you v Basileji. Namísto knihy umělec připravil krabici volných listů s kresbami, technickými výkresy, fotografiemi a poznámkami, které se mu v průběhu práce vrší na pracovním stole.

V Reflexu vyšel rozhovor s grafičkou Mílou Fürstovou, jež se v poslední době dostala do povědomí širší veřejnosti díky zakázce na obal desky kapely Coldplay. Umělkyně aktuálně chystá výstavu svých prací v londýnské galerii Eames Fine Art.

V pátečním Právu Jan Šída zhodnotil výstavu Josefa Hlinomaze v pražské galerii Europeanart. Přestože byl Hlinomaz znám především jako herec, jeho malířská tvorba obstála i mezi výtvarníky-profesionály. Současná výstava získala hodnocení 80%.

Tomáš Pospiszyl v pátečních Lidových novinách komentuje mediální smršť, kterou vyvolal výrok britského umělce Jakea Chapmana, že nemá smysl chodit s dětmi do muzeí, protože děti umění nerozumějí. Na výtvarníka se poté snesla vlna kritiky, je však pravděpodobné, že právě to bylo v rámci hry s médii jeho cílem. Filip Šenk v LN píše o výstavě o výstavě malíře Otty Plachta ve Špálově galerii v Praze. Autor se v textu zamýšlí nad tím, čím je tvorba malíře inspirovaného exotickým prostředím peruánské džungle atraktivní pro české diváky.

Na titulní stránku sobotních LN se dostala zpráva o rozsáhlých opravách, které plánuje Správa pražského hradu. Opravy by se např. měla dočkat terasa u Jízdárny pražského hradu, která příležitostně slouží jako výstavní prostor. Další investice se týká např. oprav fasád tzv. Ludvíkova křídla z přelomu 15. a 16. století. Celkově investice do oprav Hradu přesáhne 100 milionů korun.

Sobotní Mf Dnes popisuje pokračování kauzy ohledně uzavřené a znovu otevřené výstavy polské umělkyně Natalie LL v KGVU ve Zlíně. Po opětovném otevření výstavy, jež je podle několika lidí pornografická, ji přišly zkontrolovat policistky z mravnostního oddělení. Žádné pochybení však nezjistily.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *