Artalk.cz

denní tisk 7. 7. – 12. 7. 2014

Pondělní Lidové noviny přinášejí recenzi Filipa Šenka na výstavu diplomantů Akademie výtvarných umění v Praze. Přehlídka prací sedmačtyřiceti mladých tvůrců „odráží šíři současného výtvarného umění.“ Radim Kopáč hodnotí v Týdeníku Rozhlas výstavu Vlasty Vostřebalové Fischerové v Domě U Zlatého prstenu. I přes rozsáhlou retrospektivu zůstává Vostřebalová Fischerová podle Kopáče „zapsaná v českém umění minulého století spíš jako druhořadá umělkyně“. V Týdeníku Rozhlas rovněž najdete rozhovor s malířem Františkem Hodonským.

Úterní Lidové noviny otiskly rozhovor s izraelským fotografem Davidem Rubingerem, jehož výstava je od minulého čtvrtka do 24. července otevřena na Staroměstské radnici. Václav Hnátek v Mf DNES přináší kratší článek věnovaný Ottovi Plachtovi, jehož malby inspirované Amazonií jsou do 31. srpna k vidění v pražské Galerii Václava Špály.

Středeční deníky přinášejí informaci vlády, podle níž by v roce 2017 mohl rozpočet ministerstva kultury dosáhnout jednoho procenta státního rozpočtu. Jindřich Rosendorf se v Lidových novinách věnuje opravě plzeňského bytu rodiny Semlerových od Adolfa Loose.

Čtvrteční Právo nabízí rozhovor Kateřiny Tučkové s Charlesem Thomsonem a Paulem Harveym, kteří aktuálně vystavují v pražské Galerii Vltavín. Umělci stojící u zrodu stuckismu tvrdí, že umění, které musí být vystaveno v galerii, aby se stalo uměním, uměním není. Lidové noviny pak představují nakladatelství edition lidu, které se specializuje na umělecké autorské knihy.

Páteční Hospodářské noviny přinášejí reportáž Daniela Konráda z petrohradské Manifesty. Tomáš Pospiszy připomíná v Lidových novinách šedesáté výročí úmrtí mexické malířky Fridy Kahlo. Filip Šenk pak v Lidovkách hodnotí výstavu CzechScape v Galerii Jaroslava Fragnera, která představuje prolínání staveb a krajiny v české architektuře. Přehlídka je součástí festivalu Landscape. V Lidových novinách naleznete rovněž rozhovor s Janem Vičarem, který aktuálně vystavuje své monumentální tisky v pražském Colloredo-Mansfeldském paláci. E15 přináší rozhovor s americkým architektem Davidem Chisholmem, který působí od začátku devadesátých let v Praze. Mf DNES se věnují možné přeměně Kaplického knihovny v galerii. „Postarat se o to mají světově uznávaní architekti. Na Ministerstvu kultury nyní hledají možnosti, jak projekt uvést v život,“ píše Pavel Švec.

Jindřich Vybíral hodnotí v sobotních Lidových novinách knihu Jána Bakoše Discourses and Strategies: The Role of the Vienna School in Shaping Central European Approaches to Art History and Related Discourses. Slovenský historik umění se v ní zjednodušeně řečeno zamýšlí nad vývojem a rolí umění. Lidovky rovněž nabízejí rozhovor s ministrem kultury Danielem Hermanem.