Artalk.cz

Top5týdne 17. 6. 2014

Rezignace šéfa GAČR; Češi v zahraničí; Pražská muzejní noc 2014; Koryčánek, FA VUT a petice; Bača a výstava bez finanční podpory MK SR.

1/ Rezignace šéfa GAČR
MatějůŠéf Grantové agentury ČR Petr Matějů rezignoval (zde). Důvodem byl tlak ze strany vědecké obce, který zesílil zejména poté, co agentura neudělila granty dvěma filozoficko-historickým projektům, jež byly v žádostech o granty na centra excelence hodnoceny nejlépe (zde). Rezignace Matějů nabude účinnosti 1. října.

2/ Češi v zahraničí
KinteraV minulém týdnu byla v basilejském Museu Tinguely zahájena výstava Krištofa Kintery. Přehlídka I am not you představuje výběr z Kinterových prací za posledních více než patnáct let (zde a zde). V době konání výstavy bude navíc Basilej hostit veletrh současného umění Art Basel. Kateřina Šedá v těchto dnech dokončuje svůj projekt Everything Is Perfect pro sanfranciské Museum of Modern Art. Projekt je součástí Project Los Altos: SFMOMA in Silicon Valley, ke kterému bylo přizváno šest umělců, vedle Šedé jsou jimi Spencer Finch, Christian Jankowski, Chris Johanson, Mike Mills, Alec Soth a Jessica Stockholder (zde a zde).

3/ Pražská muzejní noc
Pražská muzejní nocV sobotu 14. června proběhl v Praze jedenáctý ročník Muzejní noci. Do akce se zapojilo celkem devětatřicet muzeí, galerií a dalších kulturních institucí, které zpřístupnily na devětašedesát objektů. Až na expozice Vyšehradu se symbolickým poplatkem jedné koruny byl všude vstup zdarma. Organizátoři zaznamenali téměř 170 tisíc návštěvnických vstupů (zde a zde).

4/ Koryčánek, FA VUT a petice
FANa konci května byl Rostislav Koryčánek zvolen děkanem Fakulty architektury brněnského VUT. Volba vyvolala dosti rozporuplné reakce. S rozhodnutím akademického senátu nesouhlasí několik desítek brněnských architektů, kteří odeslali rektorovi VUT petici, v níž žádají, aby jmenování zabránil (zde). Vzhledem ke stávající situaci vznikla rovněž petice na Koryčánkovu podporu (zde).

5/ Bača a výstava bez finanční podpory MK SR
vlajka-kosiceProtesty ze strany Českého spolku a Livie Klausové, které vyvolalo dílo Dalibora Bači vystavené v rámci projektu Privátny nacionalizmus v košické Kunsthalle, byly vyslyšeny. Bača na výstavě položil českou vlajku na zem přímo ke vstupu do expozice, návštěvník tak byl nucen se hned po příchodu rozhodnout, jak zareagovat. Po zmíněných protestech odebralo slovenské ministerstvo kultury projektu, který má být prezentován ještě v několika evropských městech, již schválené dotace (zde).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *