Artalk.cz

denní tisk 6. 6. 2014

Lidové noviny přinášejí rozhovor s Jaromírem Typltem, který před nedávnem vydal rozsáhlou monografii věnovanou sochaři Ladislavu Zívrovi. Hlavním tématem rozhovoru je především sochařova tvorba, její inspirační zdroje, změny, kterými během svého života prošel a rovněž i Typltův vztah k Zívrovi.

Rozhovor s designérkou Lucii Koldovou si můžete přečíst ve víkendové příloze Hospodářských novin. O aktuálních projektech a tvorbě či třeba o prvních úspěších v Paříži si s Koldovou povídal Ondřej Formánek.

Tomáš Pospiszyl se dnes v Lidovkách zamýšlí nad uměním, jež „přichází nikoliv mozkem, ale očima a celým tělem“. Do této skupiny řadí tvorbu malířky Kateřiny Štenclové, která aktuálně vystavuje v pražské galerii Via art. „Stačí poslouchat, když vypráví, jak její jednotlivé obrazy vznikají. Nikoliv podle plánu, ale spíš se jí tak nějak stanou. Vypráví o tom, že žlutá barva se do vystavených obrazů dostala proto, jelikož byl zrovna neobvykle teplý prosinec. Klikatá šedivá čára zase může být ovlivněná cestou po Brooklynském mostě. Červený obraz vznikl po hádce,“ píše o tvorbě Štenclové Pospiszyl.

Jana Machalická komentuje v Lidových novinách postoj ministerstva kultury a Daniela Hermana k plánovanému snížení rozpočtu MK o jednu miliardu. Tento krok by se měl v rámci veřejných institucí projevit mimo jiné snížením mzdových nákladů. „Pan ministr pak nad úrovní platů hořekuje před novináři a dojímá se nad všemi, kdo za tyto platy pracují – jsou to prý srdcaři. Hořekovat by ale měl u jiných instancí a ostré dopisy asi také měly směřovat jinam,“ píše Machalická.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *