Artalk.cz

denní tisk 5. 6. 2014

Josef Chuchma v Lidových novinách komentuje současnou situaci kolem podfinancovaní kultury. Ministerstvo kultury by mělo dostat z rozpočtu – alespoň dle dosavadních návrhů – o miliardu méně než letos. V souvislosti s tím bylo státním institucím navrženo propuštění desetiny zaměstnanců nebo snížení mezd. „Být zaměstnancem divadla, galerie, muzea či knihovny znamená platový pohyb ve spodních patrech – bez ohledu na dosažené vzdělání. Lidé, kteří se do kultury navážejí a považují ji za vyžírkovskou aktivitu, by za takové peníze nejspíš vůbec nepracovali,“ píše Chuchma.

V Právu vyšel rozhovor s Jiřím Davidem. Peter Kováč se ho ptal např. na grantovou politiku, na trh se současným uměním, grantovou politiku nebo na stav umělecké kritiky. O té Jiří David říká: „Umělecká kritika roste s kvalitou umění, naopak to prostě nefunguje a postrádá smysl. Současné české umění je hodně roztříštěné a každý jeho segment má své limity a často mu chybí respekt k odlišné formě sdělování, než je ta jemu vlastní. Umělecká kritika je tak do značné míry odsouzena k tomu uměle řešit, co je podstatné, fundamentální a co „jen“ trendové, módní.“

Hospodářské noviny otiskly recenzi na výstavu fotografa Ivana Lutterera, která probíhá v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Muzeum, které získalo umělcovu pozůstalost po jeho smrti v roce 2001, vystavuje jeho černobílé snímky z fotografických cyklů vznikajících klasickou technikou. „Atmosféru skutečně jímavých Luttererových fotografií ale výstava jinak nezprostředkovává. Konzervativní instalace velmi tradičně předvádí ukázky dle sérií, aniž by vyvolávala úžas,“ píše Lenka Lindaurová.

Tereza Šimůnková pro Právo připravila rozhovor s fotografem Františkem Dostálem, který vystavuje na Pražském hradě především momentky z pražských ulic. Dostál bývá označován za amatérského fotografa. Sám se tomu označení rozhodně nebrání a říká, že je stále plný nejistoty a pochybností.

Od pátku 6. 6. do neděle 9. 6. bude na festivalu Past Present Future v pražské Trafačce vystavovat a diskutovat o pouličním umění T-Kid, americký umělec a důležitá postava newyorské graffiti scény. V Reflexu si při té příležitosti můžete přečíst kratší článek Petra Vrabce, který zároveň upozorňuje na rozhovor s T-Kidem na internetových stránkách Reflexu.

V Instinktu najdete rozhovor s malířkou Janou Babincovou. Babincová hovoří o své cestě k umění, o přístupu k tvorbě či třeba workshopech zabývajících se popularizací umění pro širší veřejnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *