Artalk.cz

18. – 19. 6. 2014 / Médium: Education – workshopy grafického designu v rámci Bienále Brno

Médium: Education / Moravská galerie v Brně: Místodržitelský palác / Brno / 18. – 19. 6. 2014

history_w01_2

WORKSHOPY MÉDIUM: EDUCATION

Médium: Education (18.—19. 6. 2014) je trojice dvoudenních intenzivních workshopů věnovaných současnému grafickému designu. Tato událost je určena mladým designérům, studentům, umělcům i teoretikům. Výchozím bodem diskuze je pozice designéra v procesu vzdělávání, kdy je nejen účastníkem, ale zároveň jej může aktivně využívat jako médium. Zajímá nás především, jaké tato ambivalentní role nabízí možnosti designu samotnému a jak může být přínosná ve vztahu designéra a společnosti. Workshopy jsou součástí OFF programu 26. mezinárodního Bienále grafického designu Brno 2014: Grafický design, vzdělávání a školy.

Workshopy

1. Moniker (NL) / Luna Maurer  + Roel Wouters

Moniker je designérské studio z Amsterdamu založené Lunou Maurer, Jonathanem Puckeyem a Roelem Woutersem v roce 2012. V Monikeru, což znamená přezdívka nebo pseudonym, pracují jak na komerčních zakázkách, tak zároveň experimentují na vlastních projektech. Ve své práci studio využívá různá média pro klienty jak z kulturní, tak komerční sféry. “Naše projekty zkoumají společenské dopady technologií, to jak je používáme a jak ovlivňují naše životy.” Moniker často zve veřejnost, aby se účastnila vývoje projektů. Výsledné projekty expandují a rostou jako květiny, zobrazují vnitřní proces, který jim dává řád. Moniker se specializuje na interaktivitu, tisk, video, instalace a performance.

2. Mind Design & Roosje Klap / Niels Schrader + Roosje Klap

Přístup založený na výzkumu a interdisciplinaritě umožňuje Roosje Klap překračovat hranice grafického designu. Klap s oblibou navrhuje neobvyklá písma: písmo může být nečitelné a kniha se může proměnit v sochu. Většinu projektů vytváří v úzké spolupráci s experty z různých oblastí kultury. Roosje Klap navrhla dvě série známek pro Nizozemskou Poštu, 2 eurovou minci reprezentující Nizozemí a je držitelkou European Design Awards. Konceptuální design Nielse Schradera je založen na principu dialogu, kdy překládá digitální informace do fyzických médií a obráceně. Jeho práce se soustředí na současný problém, kdy média vytvářejí stále více objemných dat a zároveň se stávají bezvýznamnými pro příjemce. Schrader byl nominován na Dutch Design Award a obdržel cenu za Nejlepší holandský knižní design. Oba společně vedou Oddělení grafického designu na Royal Academy of Art v Haagu, čímž chějí ovlivnit budoucí generaci grafických designérů.

3. Noviki / Marcin Nowicki  + Katarzyna Nestorowicz

Práce Noviki je založená na myšlence, že grafický design je cesta k popisu a identifikaci zajímavých jevů v umění a kultuře. Noviki se pohybují na širokém poli vizuální komunikace a využívá různá média. Studio pracuje ve Varšavě, kde vyniká svým přístupem orientovaným na obsah a pravidelně spolupracuje s uměleckými a kulturními institucemi jako je Varšavské Muzeum Současného Umění a Politické Kritiky, Institut Pokročilých Studií či Varšava v Budowie festival. Studio obdrželo první cenu v soutěži European Design Awards. Jejich práce byly také vystaveny na mezinárodních grafických výstavách a festivalech věnovaných tématu dialogu mezi uměním a technologiemi (Node13 – Forum for Digital Art). Práce Noviki byly publikovány v knize Pretty Ugly: Visual Rebellion in Design a Introducing: Culture Identities vydané v Gestalten.

Veřejná prezentace výsledků workshopu: 19. 6. 2014 od 19hod Místodržitelský palác, MG

Přihláška

Je nutné se dopředu přihlásit na e-mailové adrese: workshop@therodina.com

K přihlášce je nutné poslat:

1.Vaše jméno

2.rok narození

3.který workshop chcete absolvovat:

a.Moniker (NL)

b.Roosje Klap & Mind Design (NL)

c.Noviki (PL)

4.stručné CV

5.krátký motivační text

Info 

Pořádání workshopů je spjaté s množstvím nákladů. Transport, ubytování, honoráře lektorů a materiál jsou jen jednimi z nich. Budeme rádi, když nám pomůžete s financváním celé události. Nicméně výši Vašeho vkladu necháme na Vašem uvážení a možnostech. Optimální cena workshopu je 1000 Kč. Platí se na místě v den zahájení.

Vyberte si jeden workshop, kterého se budete účastnint. Všechny workshopy probíhají v anglickém jazyce. Počet účastníků jednoho workshopu je omezený na 15 míst. Přihlášky příjmáme do 6. 6. 2014. Změna programu vyhrazena. V ceně workshopu je svačina. Každý účastník si musí zajistit své ubytování, jídlo a dopravu.

Místo konání: Moravská Galerie, Místodržitelský palác, Moravské nám. 1, Brno, 602 00

Pořadatelé: The Rodina & 4am / Fórum pro architekturu a média

Team: Květoslav Bartoš & Kristian Maňas (Webdesign), Zdeněk Kvasnica (Výzkumák)

http://medium-education.bienalebrno.org/cz.html

https://www.facebook.com/mediumeducation?fref=ts

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *