Artalk.cz

denní tisk 29. 5. 2014

Včera byla veřejnosti částečně zpřístupněna budova Mánesa. Josef Chuchma se při té příležitosti zamýšlí na stránkách Lidových novin nad využitím výstavního prostoru. V Mánesu právě probíhá výstava karikaturisty Ivana Steigera, další program však znám není. A nebyl ho ochoten přiblížit ani zástupce NČVU, Petr Kuthan, který při včerejší debatě s novináři „říkal cosi o tom, že auta BMW či Ferrari jsou také svým způsobem umělecká díla a že za první republiky se v Mánesu automobily prezentovaly. Skutečně: v přední části původního Mánesa sídlily trafika, obchod a autosalon. Jenže: umělecký provoz zastřešoval Spolek výtvarných umělců Mánes, jehož členy byli vynikající umělci své doby. Obdobným uměleckým jádrem současná nadace prostě nedisponuje,“ píše Chuchma.

Josef Chuchma v Lidovkách rovněž recenzuje výstavu Thomase Hoepkera v Leica Gallery Prague. Přehlídka prezentuje fotografie, které Hoepker pořídli roku 1963 v USA. „Z odstupu půl století Hoepkerův americký soubor na kinofilm nafocených záběrů silně nese pel klasické humanistické fotožurnalistiky se všemi jejími jedinečnými vlastnostmi, ale i s rysy, jež zestárly.“

Marek Gregor vyzpovídal pro Reflex hudebníka a výtvarníka Jaromíra Švejdíka. Rozhovor se týká především Švejdíkovy práce na komiksové adaptaci Kafkova románu Zámek, za níž je nominován na The Will Eisner Comic Industry Awards.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *