Artalk.cz

Top5týdne 29. 4. 2014

Polansky Gallery v novém prostoru, proběhl festival Lustr, vernisáže v NG a GHMP, ředitel Domu kultury v Kroměříži odvolán, objev digitálních obrazů Andyho Warhola.

1/ Polansky Gallery v novém

1_pollansky

Poté, co Polansky Gallery dostala výpověď z prostorů na Štefánikově ulici v Praze na Smíchově (zde), přesunula se do blízkosti Veletržního paláce v Holešovicích na adresu Veletržní 45 (fotografie nových prostor zde). Provoz galerie pokračuje výstavou Václava Stratila.

 

2/ Festival Lustr

2_festival-lustr-2014

Ve dnech 24. 4. – 27. 4. 2014 proběhl v galerii Art Salon S Microna v Praze 1. ročník festivalu Lustr, který je zaměřený na současnou českou a slovenskou ilustraci. Na stejném místě navazuje do 30. 6.  na festival výstava, kde jsou k vidění díla předních ilustrátorů, např. Davida Böhma a Jiřího Franty, Vladimíra 518, Daniely Olejnikové či Kateřiny Kynclové (zde).

 

3/ Pražské vernisáže

3_Kubicek_1

Národní galerie otevřela ve Veletržním paláci výstavu Vivat musica, která mapuje hudební motivy napříč dějinami výtvarného umění.  Výstavu, která vznikla ve rámci programu Rok české hudby, připravila Andrea Rousová (zde). V městské knihovně proběhla vernisáž retrospektivy Jana Kubíčka, za níž stojí kurátoři Hans Peter Riese a Pavel Kappel (zde).

 

4/ Odvolání ředitele Domu kultury v Kroměříži

4_dk_kroměříž

Ředitel kroměřížského domu kultury Jiří Králík byl radou města nečekaně odvolán. Podle starostky města, Daniely Herbarové, jsou důvodem k odvolání nesrovnalosti v hospodaření instituce. Jiří Králík naopak říká, že byl odvolán bez udání důvodu, a upozornil, že ekonomiku Domu kultury má na starosti soukromá firma doporučená městem (vyjádření obou stran zde).

 

5/ Warholovy digitální obrazy

5_warhol

Historikové umění na pittsburské univerzitě učinili unikátní objev digitálních obrazů, které vytvořil Andy Warhol v roce 1985. Na třicet let staré disketě je uchováno asi deset obrazů, např. portrét zpěvačky Debbie Harry, Warholův autoportrét nebo variace na motiv Campbellovy polévky (zde a zde).