Artalk.cz

12. a 13. 4. 2014 / Jozef Danglár Gertli: Workshop při příležitosti výstavy Káji Saudka

Josef Danglár Gertli / Workshop při příležitosti výstavy Káji Saudka / Muzeum umění Olomouc / Olomouc / 12. a 13. 4. 2014

workshop_saudek_danglar_5

Výstavu krále českého komiksu doprovodí workshop s Jozefem Danglárem Gertlim

Dva komiksoví králové se o víkendu 12. a 13. dubna sejdou v Muzeu umění Olomouc. Zatímco ten český – Kája Saudek – je zde přítomen retrospektivní výstavou, jeho slovenský kolega Jozef Danglár Gertli povede při příležitosti Saudkovy výstavy workshop. Malíř a kreslíř, který komiksy a ilustrace uveřejňuje ve slovenských i českých novinách a časopisech a spolupracoval také na knihách například Petera Pišťanka nebo Egona Bondyho, bude účastníkům dílny pomáhat v jejich snaze o ztvárnění tématu „Pohádková Olomouc“.
Výsledkem práce účastníků workshopu nemusí být podle lektora Muzea umění Olomouc Davida Hrbka nutně přímo komiksová pohádka. „Téma je volnější. Návštěvníci mohou propracovat jakýkoliv příběhem, který se odehrává v kulisách města. Během workshopu se od Danglára dozví, jak se komponují komiksové strany a staví příběh,“ řekl Hrbek. Zájemci, kteří musejí účast rezervovat na emailu hrbek@olmuart.cz, si mají přinést fixky, dlouhé pravítko, skicáky na přípravné kresby a tyčinkové lepidlo na papír. Účastníci workshopu zaplatí standardní vstupné do muzea. „Sraz bude v sobotu v 10 hodin na pokladně muzea. Workshop bude probíhat celou sobotu a pokračovat budeme v neděli,“ dodal Hrbek. „Těším se! Doufám, že vyrobíme něco když ne smysluplného, tak aspoň dobrého,“ napsal v posledním emailu před workshopem Danglár.
Doprovodný program k retrospektivě Káji Saudka pokračuje i v příštím týdnu. V úterý 15. dubna například bude hostem výstavy fotograf Jan Saudek, který bude společně s kurátorem výstavy Liborem Gronským provádět výstavou. „Vystavujeme například několik čísel časopisu Tuleň, který společně ´vydávali´ čtrnáctiletí Kája a Jan Saudkové, nebo jejich společný komiks Byl jednou jeden den z počátku padesátých let, který je z našich sbírek,“ upozornil na některé možné zastávky komentované prohlídky Gronský. Prohlídka je však již několik týdnů plně obsazená.
Výstava Hommage à Kája Saudek, která byla zahájena 6. února a potrvá do 18. května, je zatím největší přehlídkou autorovy tvorby. Představuje nejen Saudkovy komiksy, ale také práce pro film a televizi, hudební a filmové plakáty a ilustrační a volnou malířskou tvorbou. Na výstavě s bezmála 600 exponáty spolupracovala Saudkova rodina i veřejnost. Za dva měsíce si ji prohlédlo 11 369 návštěvníků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *