Artalk.cz

denní tisk 27. 3. 2014

V pražské Galerii Rudolfinum je do 20. dubna k vidění společná výstava Viktora Pivovarova a Geda Quinna nazvaná Cake and Lemon Eaters. U této příležitosti přináší Lidové noviny dvojrozhovor, který s oběma umělci vedl Filip Šenk. Povídali si o vztahu k historii umění, o přitažlivosti zátiší i o pohledu na styčné body jejich tvorby.

Recenzi výstavy Trvalé rozpínání, která představuje tvorbu islandské umělkyně Sigrún Ólafsdóttirové, napsal pro Právo Peter Kováč. „Její černé ‚sochy‘ zavěšené na zdech muzea připomenou kouzlo vikinských lodí, které brázdily vody kolem Islandu v dávné minulosti,“ píše Kováč a dodává: „Zaujme kreativním zpracováním formy a kompozice objektu, ale také nás u každého svého díla nutí přemýšlet, jak je to udělané a jak to vlastně drží pohromadě.“ Výstava je do 30. května k vidění v pražském Muzeu Montanelli.

Jan Šída hodnotí pro Právo retrospektivní výstavu fotografa a pedagoga Vladimíra Birguse. Přehlídku s názvem Fotografie 1974 – 2014 je do 20. dubna možné zhlédnout v opavském Domě umění. „Tvorba Vladimíra Birguse vypadá na první pohled jednoduše. Opak je ale pravdou. Zasadit do daného čtvercového formátu vše podstatné tak, aby to vytvářelo smysluplný celek a všechny věci odkazovaly k určitým smyslům, si žádá vizuální talent od boha. Vladimír Birgus ho obdržel hned dvakrát,“ chválí výstavu Šída.

Nové vydání Reflexu přináší rozhovor s Vladislavem Merhautem, blízkým přítelem výtvarníka Vladimíra Boudníka. O vzpomínkách na slavného umělce, o jejich přátelství, o vztahu Boudníka k Bohumilu Hrabalovi i o Boudníkových psychických problémech, které nakonec vyústily v sebevraždu, si s Merhautem povídal Dan Hrubý.

Hospodářské noviny a MF DNES zvou na výstavu amerického filmaře a výtvarníka Tima Burtona. Expozice bude v pražském Domě U Kamenného zvonu otevřena zítra, přehlídka potrvá až do 3. srpna. „Výstava by měla lidem nabídnout nejen přehled o vývoji Timovy tvorby, ale také ukázku toho, jak se jeho motivy prolínají. To samé vyjadřuje i jeden z jeho častých motivů – spirála. Všechno se překrývá a společně vytváří estetiku Tima Burtona,“ sdělila kurátorka Jenny Heová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *