Artalk.cz

1. 4. 2014 / Debata u příležitosti záchrany jedinečné skleněné mozaiky Slunce z bývalého Hotelu Praha

Debata u příležitosti záchrany jedinečné skleněné mozaiky Slunce z bývalého Hotelu Praha / Pražská galerie českého skla / Praha / 1. 4. 2014 v 18h

Pozvanka_Mozaika_1.4.14_18h

Glass Excellence XI.

SKLENĚNÁ MOZAIKA HOTELU PRAHA ZACHRÁNĚNA!

Pražská galerie českého skla, o.p.s. (PGČS) Pražská galerie českého skla již třetím rokem pořádá pravidelná setkání Glass Exellence ve sklářském umění – celoroční program výstav spojených s vernisáží a debatou se sklářskými tvůrci. V prostorách bývalého mlýna na sóju, který byl zrekonstruován na moderní loft, se může veřejnost pravidelně seznamovat s díly mladých či zkušených sklářských umělců.

V úterý 1. dubna od 18h pořádá Pražská galerie českého skla setkání u příležitosti záchrany stropní skleněné mozaiky Slunce z bývalého Hotelu Praha.

Debaty se účastní autorka, ak. mal. Eliška Rožátová a ak. soch. Magdalena Kracík Štorkánová odbornice na mozaikové umění z Art a craft MOZAIKA, která celou záchranu s cílem zachovat jedinečné kulturní dědictví dobového výtvarnictví a designu přelomu 70. a 80. let realizovala. Skleněná kruhová mozaika Slunce je z ručně mačkaných segmentů o velikosti 1cm, má v průměru 9m a zabírá plochu 63,5 m2.

V roce 1989 se hotel stal majetkem hlavního města Prahy a byl zpřístupněn veřejnosti. Ve správě ho měla Praha 6 a byl provozován jako pětihvězdičkový hotel. V roce 2002 byl prodán do soukromého vlastnictví a začalo se jednat o demolici budovy, jejíž poslední spásou mohlo být prohlášení hotelu kulturní památkou. Ministerstvo kultury tento návrh ovšem neschválilo a tak lednu 2014 získala společnost PPF povolení k demolici hotelu.

Po půlročních vyjednáváních Magdaleny Kracík Štorkánové s majitelem hotelu byla mozaika darována občanskému sdružení Art a craft MOZAIKA, které se zabývá ochranou a rehabilitací muzivního (mozaikového) umění. „Ať už je konec budovy sebe smutnější, jsem vděčná, že nám byl umožněn vstup do hotelu a sejmutí mozaiky, ačkoliv jsme byli striktně limitováni čtrnácti dny práce“ uvedla žena stojící za aktem záchrany mozaik a pokračuje: „Ráda bych podotkla, že majitel nám vyšel vstříc, jednání bylo korektní, byť zdlouhavé a mozaiku se podařilo zachránit skutečně za pověstných pět minut dvanáct.“

Autorka abstraktní kompozice Slunce Eliška Rožátová studovala v ateliéru profesora Kaplického a Libenského na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a patří ke generaci umělců, kteří vstoupili do výtvarného dění na konci 60. let. Je autorkou četných realizací ve veřejném prostoru a v architektuře; např. skleněná mozaika do koncertní síně Atrium 7×5,5m z roku 1982 dnes instalovaná fragmetárně ve foyer Muzea Skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, mozaika na fasádě obchodního domu na náměstí v Michalovicích (SR) 7,5x10m z roku 1975. Její dílo je vždy v symbióze a harmonii s okolní architekturou a prostorem. Věnovala se propojování sklářských technik s mnohými inovacemi a technologickými postupy vždy taky, aby uplatnila svůj smysl pro vytříbenou barevnou kompozici a malbu. Dokázala vytvořit imaginární prostor a niterný prožitek z vnitřní krajiny. Byla oceněna čestným uznáním za díla v českém pavilonu na Expu’ 67 v Montrealu.

Pražská galerie českého skla ve spolupráci s Art a craft MOZAIKA chce pomoci najít nový výstavní prostor pro toto jedinečné monumentální dílo. „Jedná se o ojedinělou příležitost obohatit muzejní sbírky či jiné prostory o tuto cennou mozaiku a zpřístupnit ji tak široké veřejnosti.“ zdůrazňuje ředitelka PGČS Kateřina Čapková. Mozaika Slunce je svědectvím o prosperujícím českém sklářském průmyslu užívaném ve stavebnictví 70. a 80. let. Každé takové originální monumentální dílo má svou duši a jsou za ním četné osobní příběhy autorů a jejich spolupracovníků. Materiály a technologie zatavení skla k duralovým deskám používaným pro konstrukci letadel a kosmických lodí (vyrobeno v Aero Vodochody) jsou unikátním svědectvím uměleckého ztvárnění ve veřejném prostoru.

Pražská galerie českého skla, Bartoškova 26, Praha 4 – Nusle, www.PrazskaGalerie.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *