Artalk.cz

denní tisk 21. 3. 2014

Jiří Machalický hodnotí v Lidových novinách výstavu Petra Písaříka ve Špálově galerii. Do prvního patra byl umístěn ateliér, ve kterém Písařík denně po uzavření galerie pracuje. „Nainstalované bílé plochy postupně nahradí právě vznikající obrazy a v ateliéru kontinuálně probíhají experimenty s různými materiály, tvary a barevnými tóny.“ Přízemí galerie pak nabízí „promyšlenou instalaci“ Písaříkových děl. „Ve všech částech expozice pracuje s daným prostředím, které dovede velmi citlivě doladit. Zároveň je schopen dosáhnout živého rytmu celé koncepce. Někdy jeho řešení připomíná až scénografické přístupy. V nich se soustřeďuje na sladění všech barevných a tvarových vztahů.“

Vladan Šír představuje v páteční příloze Lidových novin Holly Blockovou, předsedkyni poroty Ceny Jindřicha Chalupeckého. Blocková je uznávanou kurátorku a ředitelkou newyorského The Bronx Museum of the Arts, v loňském roce byla kurátorkou amerického pavilonu na Bienále v Benátkách.

V Právu si můžete přečíst rozhovor s výtvarníkem Pastou Onerem. O graffiti, street artu, cestě do galerií či třeba o postoji veřejnosti k pouličnímu umění si s Pastou povídal Jan Šída.

Lidové noviny přinášejí rozhovor s Evou Dvořákovou z Národního památkového ústavu týkající se ochrany technických památek. „Cílem developerů je prostě rychle stavět. A stát je v tom podporuje. Na demolici se dají sehnat snáze dotace, ale málokdy na konverzi, tj. nové využití technické památky,“ komentuje Dvořáková nedávné bourání několika průmyslových staveb.

Právo zve na dvě výstavy v prostorách Národní galerie. Tou první je přehlídka Vietnamské umění v Čechách v paláci Kinských na Staroměstském náměstí v Praze. „Vystavené exponáty jsou výběrem ze dvou nejvýznamnějších státních sbírek asijského umění, Národní galerie v Praze a Národního muzea – Náprstkova muzea asijských afrických a amerických kultur.“ Druhá výstava nazvaná Na počátku bylo slovo… představuje ikony zapůjčené z moskevského Muzea ruské ikony. Přehlídka ve Strahovském klášteře potrvá do 4. května.

Jan Šída v Právu upozorňuje na výstavu Zoufalství a naděje fotografa Ladislava Sitenského v prostorách ambitu Strahovského kláštera. První část snímků připomíná německou okupaci, druhou tvoří fotografie z prostředí britských letišť a RAF. „Sitenský má cit pro danost situace. Proto jsou snímky z březnových dnů citově zabarvené. Bere nás za ruku a vodí ulicemi, vzduchem plují vločky a v éteru je cítit beznaděj… A najednou střih. Anglie a letiště. Ostrovy a piloti plni nové naděje.“

Letošnímu ročníku veletrhu TEFAF v nizozemském Maastrichtu se na stránkách Lidových novin věnuje Jitka Prokopičová. Prestižního veletrhu s uměním se letos zúčastnilo přes 270 vystavovatelů z 20 zemí světa, jež nabízí na 30 tisíc uměleckých děl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *