Artalk.cz

TZ: Branka Uljarević

Branka Uljarević / Kresba s nábytkem a se sklem / Galerie Aula / FaVU VUT v Brně / Brno / 19. 3. – 6. 4. 2014

unnamed

Branka Uljarević: Kresba s nábytkem a se sklem

Srdečně zveme na vernisáž výstavy Branky Uljarević s názvem Kresba s nábytkem a se sklem, která se uskuteční ve středu 19. 3. 2014 od 19.00 h v Galerii Aula FaVU VUT v Brně, Údolní 495/19, 602 00 Brno. Výstava potrvá od 20. 3. do 6. 4. 2014.

Sochařská instalace Branky Uljarević se zabývá vztahem mezi dvojrozměrnou formou a trojrozměrným sdělením. Metafora kresby je autorce pravděpodobně blízká z toho důvodu, že jí umožňuje nejlépe definovat proce, kterým její instalace vznikají a obecně také její zájem o základní geometrické linie, úhly, tvary.

Realizace představované instalace měla dvě základní fáze: v první z nich si autorka připravila rastr tvořený výřezy do starých dřev a nábytku, v druhé pak do těchto výřezů zasadila skla. Tímto způsobem z kresby ve dřevě – mohli bychom říci z půdorysu sochy – vyrostl iluzivní skleněný zámek. Samotné skleněné pláty v něm fungují jako plochy pro lomení světla, pro hru poloprůhledných odrazů okolních jevů.

Autorka své instalace nejčastěji prezentuje v otevřené krajině nebo v prostředí továrních hal – jedná se o solitéry, které potřebují dostatečně velké prostory. S kresbou je spojuje jejich imaginární charakter, schopnost vytvářet neexistující místo, které vzniká překrýváním skel a optickou deformací okolního světa právě skrze tato skla. Instalace Branky Uljarević je tak lapačem snů i rozloženým kaleidoskopem zároveň.

Jana Písaříková

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *